Cukor Nád Virág
A természetes szénhidrát az egyik fő táplálékunk, ezzel szemben a finomított cukor számos betegség forrása. A legfőbb ok, amiért ártalmunkra van, az, hogy a természetben előforduló növények cukortartalma lényegesen alacsonyabb, mint a bolti fehércukoré. A cukorrépa cukortartalma: 18%, a finomított cukoré 95%.
A szervezetünk nincs felkészülve ilyen töménységű cukor befogadására, ezért nem is képes maradéktalanul megemészteni, a fölös cukor megerjed. (Erjedés: oldott állapotban lévő nitrogénmentes szerves anyagok, többnyire szénhidrátok felbomlása élesztőgombák, hasadógombák által.) Sir Ch. Best, az inzulin egyik felfedezője hívta fel a figyelmet arra, a cukor ugyanúgy hat a szervezetre, mint az alkohol. A következőkben pontokba szedve leírjuk a cukor káros hatásait.
1. Az alkoholképződés
Az alkohol legfőképpen a májat és az idegsejteket károsítja; sejtméreg. A májsejtek méregtelenítő munkájuk során képesek az alkohol átalakítására egy bizonyos mennyiségig, de így a szervezet normális működéséhez szükséges folyamatok elől vonódik el az átalakítást végző enzim. Emiatt, ha sikerül is közömbösíteni az alkoholt, a normális működés eleve gátolt. Sajnos az összes alkohol általában nem tud közömbösítődni.
A plusz munka megnagyobbodásra készteti a májat. Ezért lehetséges májmegnagyobbodás olyan embereknél, akik egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt, viszont sok édességet esznek. A kísérleti állatoknál fokozott cukorbevitel hatására megnövekszik a máj és a vese. Már gyerekeknél is megfigyelhető a máj ilyen elváltozása. A máj károsodása révén a látás és a bőr épsége is veszélybe kerül. A bőrbetegségek közül az akne és a dermatitisz kialakulásában és fenntartásában a cukor komoly szerepet játszik.
2. A szívinfarktus
A szívkoszorúér-betegségeknél gyakran találunk magas vércukorszintet és a glükózanyagcsere zavarát. Nem csak a magas vérzsírszint és a mész rovására írható a szívinfarktus, a cukorfogyasztás is nagyban elősegíti. Kelet-Afrikában él két törzs (maszai és szumburu), akik sok zsírt fogyasztanak, mégsem ismert körükben a szívinfarktus.
Ők egyáltalán nem fogyasztanak cukrot. Szent Ilona szigetén viszont nagyon elterjedt a szívkoszorúér megbetegedés, pedig minimális zsírt esznek. Az egy főre jutó évi cukorfogyasztás emellett hatvan-hetven kilogramm! A felmérések egyébként is azt mutatják, hogy a szívbetegek általában az átlagnál több cukrot fogyasztanak. A jelenség magyarázata: a cukor megköti a koleszterint, visszatartja a vérben. Patkánykísérletek igazolták ez utóbbi állítást. Ahogyan növekedett a patkányoknak adott cukor mennyisége, úgy nőtt az állatok koleszterinszintje egyenletes zsírbevitel mellett.
3. Trombusképződés
Magas vércukorszint esetén a vérlemezkék könnyebben összecsapzódnak. Ez nagymértékben fokozza a trombusképződés kockázatát. A kimenetel akár halálos is lehet.
4. A cukorbetegség
A finomított cukor fogyasztása megterheli a hasnyálmirigyet, az inzulintermelő béta-sejtek kimerülnek. A szervezet számtalan tartalékkal rendelkezik, az egyik ebből az inzulintermelés képessége. A hasnyálmirigyünk körülbelül ötszáz évre van kalibrálva. Az emberek a túlzott cukorfogyasztás segítségével képesek negyven-ötven év alatt elhasználni!
5. Az elhízás
A finomított cukor fogyasztása nagymértékben hozzájárul a túlsúly kialakulásához. Ez részben a zsírvisszatartás miatt következik be. Az első részletes epidemiológiai tanulmányt Sir H. Himsworth tette közzé a cukorbetegségről, körülbelül harmincöt évvel ezelőtt. Arra utalt, hogy a betegség elsősorban a zsírfogyasztással függ össze. Kimutatta egyes országokban a cukorbetegség és a zsírfogyasztás kapcsolatát.
6. Az emésztőrendszer megbetegedései
Az emésztési zavarok hatvan-hetven százaléka megszűnik, amikor az étrendből kivonjuk a cukrot. Az emésztőcsatornán sorban haladva, a fogak képzik a cukor első támadási feliiletét. A fogszuvasodás leggyakoribb oka a cukorfogyasztás. A cukor ingerli az emésztőcsatorna felső szakaszát, úgymint a nyelőcsövet, garatot.
A gyomorban fokozza a savkiválasztást, ezért hajlamosít a fekélyre. A cukros étrend húsz-harminc százalékkal növeli a gyomorsav mennyiségét. Gyakran okoz epehólyag-megbetegedéseket, gyomor- és nyombélgyulladást. A cukor hatására a káros bélbaktériumok száma jelentősen megnövekedik. Főleg a coli baktériumoknál mutatható ki ez a hatás.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy azok a csecsemők, akik cukros teát kapnak, hajlamosabbak a gyomor- és bélhurutra, és a székletükben több a rothasztó baktérium, mint cukormentesen táplált társaiknál. A vékony- és a vastagbelet károsítják az erjedés során keletkező mérgező anyagok, gyulladás léphet fel. A finomított cukor a gyártás során elveszíti minden rosttartalmát. A székrekedés elsőszámú okának a rostmentes ételek fogyasztását tekinthetjük. Egy indiai rákkutató, Dr. S. L. Malhorta 1977-ben megállapította, hogy a pandzsabik körében azért nem fordul elő vastagbélrák, mert étrendjük rostokban gazdag.
7. Köszvény és csontritkulás
A cukorfogyasztás növeli a vér húgysavtartalmát, mivel megköti azt a vérben. A megnövekedett mennyiségű húgysav egyrészről savasít, ezzel közömbösítésre készteti a szervezetet. A csontokból kálcium áramlik a vérbe, megszüntetni a savasságot. Másrészről a magas húgysavszint elősegíti a köszvény kialakulását.
8. Rák
A cukor hatására a sejtek megduzzadnak, és a számuk is nő. Rákos folyamatok indulhatnak be a szervezetben. A vizsgálatok összefüggést mutattak a végbélrák, az emlőrák, a leukémia, a hasnyálmirigyrák és a cukorfogyasztás között. Dr. E. W. Pomare és Dr. K. W. Heaton cikkében azt olvashatjuk, 1973-ban kimutatták, hogy az étrendben levő rostok és maghéjak gátolják a baktériumok epesótermelését a vastagbélben.
A kutatók szembeállították ezt a finomliszt és a fehércukor hatásával, és arra a következtetésre jutottak, hogy a tápanyagok finomítása vastagbélrákot okozhat.
Dr. E. G. Knox cikkében egy epidemológiai felmérésről számol be, amelyet 1977-ben végeztek. A vastagbélrák és különböző élelmiszerek fogyasztásának kapcsolatát vizsgálták. Az első helyen a tojás áll, sorban a következő a marhahús, a cukor, a sör és a sertéshús. Dr. B. Armstrong és Dr. R. Doll a táplálkozási szokások szerepét vizsgálta a rákos megbetegedések kialakulásában. Harminckét országban nőket vizsgálva direkt kapcsolatot találtak a cukorfogyasztás és a hasnyálmirigyrák mortalitása között.
9. Vitamin- és nyomelemhiány
A finomított cukor B1 vitamint von el a szervezetből. Ennek következménye a fokozott idegesség, agresszivitás, székrekedés és légzési nehézség. Dr. Magyari K. kutatásai azt mutatják, hogy azoknál a gyerekeknél, akiknél kivonják az étrendből a fehércukrot, jelentős koncentrációjavulást figyelhetünk meg. Amennyiben újra cukrot fogyasztanak, a koncentrációs képességük csökken.
Dr. Magyari a hiperaktivitásért és az agresszív magatartásért szintén a cukrot tette felelőssé. Megfigyelései szerint a gyerekek viselkedését nagyban befolyásolja a cukorfogyasztás. De nem csak a gyerekekét, a bűnözés és a finomított cukor fogyasztása közötti kapcsolatra is felhívja a figyelmet.
A fehér cukor savasító hatása miatt kálciumhiányt idéz elő. A kálciumhiány csontritkulást, fogromlást és angolkórt okozhat.
A gyerekek többek között azért is édesszájúak, mert a sok hús és sós étel miatt a szervezet kiegyensúlyozásra törekszik. Azonban ez tipikusan az az eset, amikor az egyik lyukat úgy tömöm be, hogy közben három másik keletkezik helyette.
A finomított cukor nyomelem- és vitamintartalma nulla. Ez azért érdekes adat, mert a megemésztéséhez többféle nyomelem és vitamin is szükséges. Ezeket mind a szervezettől vonja el.
10. A belső elválasztású mirigyrendszer zavarai
A finomított cukor károsítja az anyagcserét, összezavarja a hormonrendszer. A cukor hatására a mellékvesék megnagyobbodását tapasztalhatjuk. A cukor gyorsítja a nemi érést, ingerli a nemi mirigyeket. (A civilizációs életformának köszönhetően a pubertáskor tízévente fél évet tolódik előre. A cukor sem kevés mértékben járul hozzá ehhez.)
11. Fáradékonyság
A cukorfogyasztás hatására felszaporodik a piroszőlősav a vérben. A sok piroszőlősav fáradékonysághoz vezet. Gyakori rosszulléteket eredményez, mely szorongó érzésekkel járhat együtt. Az izomgörcsök és az izgatottság is visszavezethető a megnövekedett mennyiségű piroszőlősavra.
A cukor hatása rövidtávú a szervezetre, ezáltal ingadozó vércukorszintet eredményez. Az alacsony vércukorszint csökkent teljesítőképességhez vezet mind fizikai, mind szellemi téren. A természetes szénhidrátok normalizálják és stabilizálják a vércukorszintet. A fehércukor csökkenti a várható életkort. Ha egy ember amúgy száz évig élne, a cukros étrend hatására csupán hetven évig fog. A fehércukor károsítja a magzatot, nő a visszamaradottság veszélye!
A civilizációs étrend irdatlan mennyiségű cukrot tartalmaz. Összehasonlításképpen, a felmérések szerint ma annyi cukrot fogyaszt el egy ember két hét alatt, mint amennyit elődeink kétszáz évvel ezelőtt egy év alatt. Évszázadokig a cukorfogyasztás csak a gazdagok kiváltsága volt, mintegy százötven év alatt tömegcikké vált, mára bárki számára elérhető. Dr. Lablanchy állítása szerint a cukorfogyasztás egy évszázad alatt a kétszázszorosára nőtt.
Az édesítés története
1. A patriarchák korában a méz volt a fő édesítőszer. Ezt a virágból méhek készítik, ezért kozmikus energiákkal van tele, és az anyagcserére hat.
2. Nagy Sándor idején megjelent a nádcukor. Ezt a növény szárából nyerik, ezért egyaránt tartalmaz kozmikus és földi energiákat és a ritmikus rendszerre (szív és keringési rendszer, légzőrendszer) hat. A cukornádból készült cukor nyomelelmekben még gazdag.
3. Napóleon uralkodása alatt jelent meg a cukorrépából nyert cukor, melyet a növény gyökeréből vonnak ki, emiatt ez csupán földi energiákat tartalmaz és az idegrendszerre van nem túlzottan pozitív hatással. A répacukor a gondolkodást földhöz kötötté teszi, mint ahogy a virágból származó méz kozmikus magasságokba emeli.
A temészetes szénhidrátok az ember önállóságát fejlesztik. A finomított cukor ezzel szemben az egoizmust fokozza, önzővé tesz.
"Annak, amit megeszünk, a legnagyobb része fölösleges. Csak a negyedére van szükségünk az élethez. A másik háromnegyed rész az orvosokat gazdagítja."
A cukor egy teljesen halott anyag. Mesterségesen előállított, finomított kivonat. Csak kalorikus értéke van.
A szervezetbe jutva elrabolja a már birtokolt tápanyagokat. Akik cukrot fogyasztanak, alkoholisták, anélkül, hogy tudnának róla."
Dr. Shelton
Nagyné Szili Zsuzsanna
Megjelent a Manifesztum 11. számában. - Nyitóoldal Életmód, gyógyítás Táplálkozás
http://www.napfenyes.hu/eletmod-gyogyitas/taplalkozas/cukor-edes-mereg
A szervezetünk nincs felkészülve ilyen töménységű cukor befogadására, ezért nem is képes maradéktalanul megemészteni, a fölös cukor megerjed. (Erjedés: oldott állapotban lévő nitrogénmentes szerves anyagok, többnyire szénhidrátok felbomlása élesztőgombák, hasadógombák által.) Sir Ch. Best, az inzulin egyik felfedezője hívta fel a figyelmet arra, a cukor ugyanúgy hat a szervezetre, mint az alkohol. A következőkben pontokba szedve leírjuk a cukor káros hatásait.
1. Az alkoholképződés
Az alkohol legfőképpen a májat és az idegsejteket károsítja; sejtméreg. A májsejtek méregtelenítő munkájuk során képesek az alkohol átalakítására egy bizonyos mennyiségig, de így a szervezet normális működéséhez szükséges folyamatok elől vonódik el az átalakítást végző enzim. Emiatt, ha sikerül is közömbösíteni az alkoholt, a normális működés eleve gátolt. Sajnos az összes alkohol általában nem tud közömbösítődni.
A plusz munka megnagyobbodásra készteti a májat. Ezért lehetséges májmegnagyobbodás olyan embereknél, akik egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt, viszont sok édességet esznek. A kísérleti állatoknál fokozott cukorbevitel hatására megnövekszik a máj és a vese. Már gyerekeknél is megfigyelhető a máj ilyen elváltozása. A máj károsodása révén a látás és a bőr épsége is veszélybe kerül. A bőrbetegségek közül az akne és a dermatitisz kialakulásában és fenntartásában a cukor komoly szerepet játszik.
2. A szívinfarktus
A szívkoszorúér-betegségeknél gyakran találunk magas vércukorszintet és a glükózanyagcsere zavarát. Nem csak a magas vérzsírszint és a mész rovására írható a szívinfarktus, a cukorfogyasztás is nagyban elősegíti. Kelet-Afrikában él két törzs (maszai és szumburu), akik sok zsírt fogyasztanak, mégsem ismert körükben a szívinfarktus.
Ők egyáltalán nem fogyasztanak cukrot. Szent Ilona szigetén viszont nagyon elterjedt a szívkoszorúér megbetegedés, pedig minimális zsírt esznek. Az egy főre jutó évi cukorfogyasztás emellett hatvan-hetven kilogramm! A felmérések egyébként is azt mutatják, hogy a szívbetegek általában az átlagnál több cukrot fogyasztanak. A jelenség magyarázata: a cukor megköti a koleszterint, visszatartja a vérben. Patkánykísérletek igazolták ez utóbbi állítást. Ahogyan növekedett a patkányoknak adott cukor mennyisége, úgy nőtt az állatok koleszterinszintje egyenletes zsírbevitel mellett.
3. Trombusképződés
Magas vércukorszint esetén a vérlemezkék könnyebben összecsapzódnak. Ez nagymértékben fokozza a trombusképződés kockázatát. A kimenetel akár halálos is lehet.
4. A cukorbetegség
A finomított cukor fogyasztása megterheli a hasnyálmirigyet, az inzulintermelő béta-sejtek kimerülnek. A szervezet számtalan tartalékkal rendelkezik, az egyik ebből az inzulintermelés képessége. A hasnyálmirigyünk körülbelül ötszáz évre van kalibrálva. Az emberek a túlzott cukorfogyasztás segítségével képesek negyven-ötven év alatt elhasználni!
5. Az elhízás
A finomított cukor fogyasztása nagymértékben hozzájárul a túlsúly kialakulásához. Ez részben a zsírvisszatartás miatt következik be. Az első részletes epidemiológiai tanulmányt Sir H. Himsworth tette közzé a cukorbetegségről, körülbelül harmincöt évvel ezelőtt. Arra utalt, hogy a betegség elsősorban a zsírfogyasztással függ össze. Kimutatta egyes országokban a cukorbetegség és a zsírfogyasztás kapcsolatát.
6. Az emésztőrendszer megbetegedései
Az emésztési zavarok hatvan-hetven százaléka megszűnik, amikor az étrendből kivonjuk a cukrot. Az emésztőcsatornán sorban haladva, a fogak képzik a cukor első támadási feliiletét. A fogszuvasodás leggyakoribb oka a cukorfogyasztás. A cukor ingerli az emésztőcsatorna felső szakaszát, úgymint a nyelőcsövet, garatot.
A gyomorban fokozza a savkiválasztást, ezért hajlamosít a fekélyre. A cukros étrend húsz-harminc százalékkal növeli a gyomorsav mennyiségét. Gyakran okoz epehólyag-megbetegedéseket, gyomor- és nyombélgyulladást. A cukor hatására a káros bélbaktériumok száma jelentősen megnövekedik. Főleg a coli baktériumoknál mutatható ki ez a hatás.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy azok a csecsemők, akik cukros teát kapnak, hajlamosabbak a gyomor- és bélhurutra, és a székletükben több a rothasztó baktérium, mint cukormentesen táplált társaiknál. A vékony- és a vastagbelet károsítják az erjedés során keletkező mérgező anyagok, gyulladás léphet fel. A finomított cukor a gyártás során elveszíti minden rosttartalmát. A székrekedés elsőszámú okának a rostmentes ételek fogyasztását tekinthetjük. Egy indiai rákkutató, Dr. S. L. Malhorta 1977-ben megállapította, hogy a pandzsabik körében azért nem fordul elő vastagbélrák, mert étrendjük rostokban gazdag.
7. Köszvény és csontritkulás
A cukorfogyasztás növeli a vér húgysavtartalmát, mivel megköti azt a vérben. A megnövekedett mennyiségű húgysav egyrészről savasít, ezzel közömbösítésre készteti a szervezetet. A csontokból kálcium áramlik a vérbe, megszüntetni a savasságot. Másrészről a magas húgysavszint elősegíti a köszvény kialakulását.
8. Rák
A cukor hatására a sejtek megduzzadnak, és a számuk is nő. Rákos folyamatok indulhatnak be a szervezetben. A vizsgálatok összefüggést mutattak a végbélrák, az emlőrák, a leukémia, a hasnyálmirigyrák és a cukorfogyasztás között. Dr. E. W. Pomare és Dr. K. W. Heaton cikkében azt olvashatjuk, 1973-ban kimutatták, hogy az étrendben levő rostok és maghéjak gátolják a baktériumok epesótermelését a vastagbélben.
A kutatók szembeállították ezt a finomliszt és a fehércukor hatásával, és arra a következtetésre jutottak, hogy a tápanyagok finomítása vastagbélrákot okozhat.
Dr. E. G. Knox cikkében egy epidemológiai felmérésről számol be, amelyet 1977-ben végeztek. A vastagbélrák és különböző élelmiszerek fogyasztásának kapcsolatát vizsgálták. Az első helyen a tojás áll, sorban a következő a marhahús, a cukor, a sör és a sertéshús. Dr. B. Armstrong és Dr. R. Doll a táplálkozási szokások szerepét vizsgálta a rákos megbetegedések kialakulásában. Harminckét országban nőket vizsgálva direkt kapcsolatot találtak a cukorfogyasztás és a hasnyálmirigyrák mortalitása között.
9. Vitamin- és nyomelemhiány
A finomított cukor B1 vitamint von el a szervezetből. Ennek következménye a fokozott idegesség, agresszivitás, székrekedés és légzési nehézség. Dr. Magyari K. kutatásai azt mutatják, hogy azoknál a gyerekeknél, akiknél kivonják az étrendből a fehércukrot, jelentős koncentrációjavulást figyelhetünk meg. Amennyiben újra cukrot fogyasztanak, a koncentrációs képességük csökken.
Dr. Magyari a hiperaktivitásért és az agresszív magatartásért szintén a cukrot tette felelőssé. Megfigyelései szerint a gyerekek viselkedését nagyban befolyásolja a cukorfogyasztás. De nem csak a gyerekekét, a bűnözés és a finomított cukor fogyasztása közötti kapcsolatra is felhívja a figyelmet.
A fehér cukor savasító hatása miatt kálciumhiányt idéz elő. A kálciumhiány csontritkulást, fogromlást és angolkórt okozhat.
A gyerekek többek között azért is édesszájúak, mert a sok hús és sós étel miatt a szervezet kiegyensúlyozásra törekszik. Azonban ez tipikusan az az eset, amikor az egyik lyukat úgy tömöm be, hogy közben három másik keletkezik helyette.
A finomított cukor nyomelem- és vitamintartalma nulla. Ez azért érdekes adat, mert a megemésztéséhez többféle nyomelem és vitamin is szükséges. Ezeket mind a szervezettől vonja el.
10. A belső elválasztású mirigyrendszer zavarai
A finomított cukor károsítja az anyagcserét, összezavarja a hormonrendszer. A cukor hatására a mellékvesék megnagyobbodását tapasztalhatjuk. A cukor gyorsítja a nemi érést, ingerli a nemi mirigyeket. (A civilizációs életformának köszönhetően a pubertáskor tízévente fél évet tolódik előre. A cukor sem kevés mértékben járul hozzá ehhez.)
11. Fáradékonyság
A cukorfogyasztás hatására felszaporodik a piroszőlősav a vérben. A sok piroszőlősav fáradékonysághoz vezet. Gyakori rosszulléteket eredményez, mely szorongó érzésekkel járhat együtt. Az izomgörcsök és az izgatottság is visszavezethető a megnövekedett mennyiségű piroszőlősavra.
A cukor hatása rövidtávú a szervezetre, ezáltal ingadozó vércukorszintet eredményez. Az alacsony vércukorszint csökkent teljesítőképességhez vezet mind fizikai, mind szellemi téren. A természetes szénhidrátok normalizálják és stabilizálják a vércukorszintet. A fehércukor csökkenti a várható életkort. Ha egy ember amúgy száz évig élne, a cukros étrend hatására csupán hetven évig fog. A fehércukor károsítja a magzatot, nő a visszamaradottság veszélye!
A civilizációs étrend irdatlan mennyiségű cukrot tartalmaz. Összehasonlításképpen, a felmérések szerint ma annyi cukrot fogyaszt el egy ember két hét alatt, mint amennyit elődeink kétszáz évvel ezelőtt egy év alatt. Évszázadokig a cukorfogyasztás csak a gazdagok kiváltsága volt, mintegy százötven év alatt tömegcikké vált, mára bárki számára elérhető. Dr. Lablanchy állítása szerint a cukorfogyasztás egy évszázad alatt a kétszázszorosára nőtt.
Az édesítés története
1. A patriarchák korában a méz volt a fő édesítőszer. Ezt a virágból méhek készítik, ezért kozmikus energiákkal van tele, és az anyagcserére hat.
2. Nagy Sándor idején megjelent a nádcukor. Ezt a növény szárából nyerik, ezért egyaránt tartalmaz kozmikus és földi energiákat és a ritmikus rendszerre (szív és keringési rendszer, légzőrendszer) hat. A cukornádból készült cukor nyomelelmekben még gazdag.
3. Napóleon uralkodása alatt jelent meg a cukorrépából nyert cukor, melyet a növény gyökeréből vonnak ki, emiatt ez csupán földi energiákat tartalmaz és az idegrendszerre van nem túlzottan pozitív hatással. A répacukor a gondolkodást földhöz kötötté teszi, mint ahogy a virágból származó méz kozmikus magasságokba emeli.
A temészetes szénhidrátok az ember önállóságát fejlesztik. A finomított cukor ezzel szemben az egoizmust fokozza, önzővé tesz.
"Annak, amit megeszünk, a legnagyobb része fölösleges. Csak a negyedére van szükségünk az élethez. A másik háromnegyed rész az orvosokat gazdagítja."
A cukor egy teljesen halott anyag. Mesterségesen előállított, finomított kivonat. Csak kalorikus értéke van.
A szervezetbe jutva elrabolja a már birtokolt tápanyagokat. Akik cukrot fogyasztanak, alkoholisták, anélkül, hogy tudnának róla."
Dr. Shelton
Nagyné Szili Zsuzsanna
Megjelent a Manifesztum 11. számában. - Nyitóoldal Életmód, gyógyítás Táplálkozás
http://www.napfenyes.hu/eletmod-gyogyitas/taplalkozas/cukor-edes-mereg
Történelmileg visszatekintve valószínű, hogy az ember ízlése nem sokat változott, mert az édes ízt - mint azt sok régészeti lelet is bizonyítja - a korábbi idők embere is kedvelte, s ezért egyik fontos tápláléka a méz és az édes gyümölcsök voltak frissen, vagy szárított formában.
Később a mezőgazdaság és az élelmiszeripar fejlődésével párhuzamosan a nád illetve a répacukor, a burgonyacukor és más természetes édesítőszerek, majd a cukorbaj felismerésével a mesterséges édesítőszerek is egyre nagyobb mértékben előállításra kerültek.
Amikor a cukor ipari előállítása megkezdődött, még kevesen sejtették, hogy ez a folyamat mihez vezet az emberi egészséget illetően. Az utóbbi években azonban olyan kutatási eredmények, orvosi megfigyelések kerültek publikálásra, melyek segítik a tisztánlátást e kérdésben. A cukor hatásai még a mai napig sem tisztázottak teljes mértékben, de a jelenlegi ismeretek birtokában már biztosan kijelenthető, hogy rendkívül káros.
A kutatások sejtetni engedik, hogy a szervezet legfontosabb életfolyamataiban okoz torzulásokat. Sajnos a köztudatban kevéssé ismert a cukor többirányú károsító hatása. Az erről szóló írások többnyire a fogszuvasodással és elhízással foglalkoznak, de ez csak egy része a tényleges következményeknek.
A táplálkozástudományi kutatások, publikációk sokszor ipari érdekeltségtől is függnek. Ennek tudatában érthető meg, hogy a cukorral csak érintőlegesen foglalkoznak, hiszen ha széles körben kitudódna a valóságos hatás, az nagy "veszteségekkel" járna. Egyrészről óriási ipari profitkiesés jelentkezne, másrészről a fogyasztónak is le kellene mondania az édességek, cukrászsütemények, kekszek széles választékáról.
Tapasztalatok bizonyítják, hogy az édes ízű ételek fogyasztásáról az embereket leszoktatni még abban az esetben sem lehet, ha az a gyógyulásukat idézhetné elő. Az ember függővé vált az édes íztől, szinte rabja lett ízlelő bimbóinak. Az ipar ezt a folyamatot csak fokozza a haszon reményében, a tudomány pedig szinte tehetetlenül áll a háttérben.
Persze a helytelen életmód tömeges méretűvé válása egy idő után népbetegséget idéz elő. Ilyenkor a táplálkozástudomány eredményei rövid időre előtérbe kerülnek, de csakis azért, hogy az ipar újra a saját szolgálatába állítsa. Jó példa erre az állati zsiradékok helyett a növényi olajok, margarinok fogyasztása, hogy az édesipar területén mesterséges édesítőszerek, diabetikus készítmények gyártása.
A nagy mennyiségű cukor fogyasztása során kialakuló felnőttkorú cukorbajt a múltban ritka betegségnek tartották. A századfordulón csupán egy ezrelékes gyakorisággal fordult elő. Az inzulin felfedezése után ez az arány 2-3 ezrelékre nőtt és a II. Világháború alatti átmeneti csökkenés után a cukorbetegek száma - elhízásos érelmeszesedés kíséretében - az ötvenes évektől rohamosan kezdett emelkedni, elsősorban az iparilag fejlett országokban. 1967-ben csak az USA-ban 4 millió orvosilag megállapított eset volt és 4-10 %-os rejtett cukorbetegséget fejtételeztek.
1980-ra Amerikában minden ötödik lakosnál lehetett számolni a betegséggel, melynek gyakorisága a mai napig fokozódik. Magyarországon 1990 körül kb. 400.000 cukorbeteg volt. A betegség a városokban gyakoribb /3-4%/, mint a falvakban /1-2%/. Valószínűleg a tünetmentes esetek ennek kb. kétszeresét teszik ki, mivel a lakosság mintegy 25%-a /2,5 millió ember/ nálunk is a cukorbaj hajlamával születik és a körülményektől függően válik beteggé.
A cukorfogyasztás mértéke is szinte elrettentő méreteket öltött az utóbbi években. Angliában az 1 főre jutó átlagos évi cukorfogyasztás 50 kg, az USA-ban 54, míg Magyarországon mintegy 36 kg. Ez azt jelenti, hogy naponta egy ember Angliában 14, az USA-ban 15,
Magyarországon pedig 10 dkg fehér cukrot fogyaszt el. A lakosság fogyasztása természetesen nem egyenletes, a fiatalok valószínűleg sokkal több cukrot vesznek magukhoz, mint az idősebbek. Ez abból adódik, hogy az édes cukorkák, csokoládék, egyéb "nassok" óriási energia értéket képviselnek.
Angliában pl. régen sok sovány, angolkóros gyermek volt, most pedig a legtöbb gyermek túlsúlyos és nagy valószínűséggel az is marad felnőtt korában is. Az utóbbi időben a nagymértékű cukorfogyasztás nem elsősorban a házilag hozzáadott, hanem az úgynevezett ipari cukorból adódik. Ez utóbbi az élelmiszeripar által gyártott termékekből kerül a szervezetbe.
A cukor "becslések szerint" több kárt okozott eddig az emberiségnek, mint a dohány. Érdemes tehát ismereteket gyűjteni a cukor hatásairól. A cukor elnevezés gyűjtő fogalom, amellyel a kémiában a szénhidrátok csoportjába tartozó, különböző vegyületeket foglalják össze.
A cukrok vízben oldhatók és kristályosíthatók, kis kivétellel édes ízűek. Legfontosabb képviselőik a szacharóz (nád, illetve répacukor), a glükóz (szőlőcukor), fruktóz (gyümölcscukor), maltóz (malátacukor), laktóz (tejcukor).
Az étkezéshez használt fehér cukor gyakorlatilag szacharózt tartalmaz, így hétköznapi értelemben ezt a vegyületet hívjuk "cukornak". Az iparban cukornádból nyerik préseléssel, vagy cukorrépából vizes kioldással. A kapott cukros levet igen sok tisztító - finomító eljárásnak vetik alá, majd besűrítés után kristályosítják.
Az elmúlt 150 év alatt a világ cukortermelése 1,5 millió tonnáról 70 millió tonnára, tehát 50-szeresére nőtt, mely nagyban hozzájárult az emberiség egészségének általános romlásához.
A finomított fehér cukor a szervezet szinte minden részében káros folyamatokat indít el. A szervezet minden folyamata igen érzékeny és bonyolult szabályozás alatt áll. Így van ez a vércukorszint tekintetében is. A vérben a glükóz tartalomnak állandóan 0,1% körül kell maradnia.
Az izommunka során a sejtek cukrot "fogyasztanak" és amilyen mértékű ez a folyamat pontosan ugyanolyan mértékben juttat a máj glükózt a vérbe a cukorraktárakból (glikogén). A fehér cukor nem igényel különösebb emésztést, így hamar a véráramba kerül. Ekkor összetett hormonális folyamatok indulnak meg. A hasnyálmirigy inzulint termel, mely a sejtek számára hozzáférhetővé teszi a glükózt, így a vércukorszint csökken. Állandó cukor fogyasztásakor a hasnyálmirigy sejtjei egy idő után elfáradnak, és először csökkent glükóztolerancia következik be, később pedig cukorbetegség is előállhat.
Megfigyelték azt is, hogy a vér alvadásában nagy szerepet játszó vérlemezkék a cukrozott élelmiszereken élő kisállatokban összetapadtak. Később emberen végzett vizsgálatok is igazolták ezt a folyamatot. A védőfunkciót ellátó fehérvérsejtek mozgását is lassítja a cukor, így az immunrendszert is kimutathatóan gyengíti. A legújabb megfigyelés szerint a cukor - a zsiradékok mellett - nagy szerepet játszik a koszorúér betegségek, a szívtrombózis és az érelmeszesedés kiváltásában.
A szívkoszorúér betegeknél növekedik a vér triglicerid szintje, emellett jellemző még a magasabb inzulin és más hormonok szintje. Több enzim működése rendellenessé válik és a vérlemezkék viselkedése is megváltozik. Mindezen jelenségek pedig a cukorfogyasztással függnek össze. A koleszterin tehát korántsem magyaráz meg minden érrendszeri panaszt. Valószínűleg a zsírok és a fehércukor együttes hatása áll a háttérben.
A cukorbetegeknél egyébként nagy valószínűséggel lehet számolni a szív és érrendszeri panaszokkal, mely szintén utal a cukor és az érrendszer kapcsolatára.
A cukor nagy mennyiségű fogyasztása egyes kutatók szerint hormonális zavarokat okoz. A cukorral etetett kisállatok mellékveséi (mely a hormon szabályozásért felel) megnagyobbodtak, és a főütőereiben úgynevezett ateróma képződött, mely ember esetében érelmeszesedést jelent.
A magas cukortartalmú étrend nyulakban koleszterinszint emelkedést, kakasban érelmeszesedést idézett elő. Fiatal férfiak esetében is megfigyelhető a koleszterin és a trigliceridszint emelkedés. Fiatal nőknél ez nem következik be, de idősebb nőknél - a változás kora után - igen.
Nem elhanyagolható természetesen a cukor "üres" kalóriatartalma sem, mely feleslegesen égeti a szervezetet és elhízáshoz vezet. A szénhidrát, ha nem tud elégni, zsírszövetté alakul és lerakódik. Gyermekek esetén az elhízás még súlyosabb következményekkel járhat, hiszen esetükben újabb zsírsejtek is képződnek, míg a felnőtteknél csak a már meglévők nagyobbodnak.
Ezért az elhízott gyermek nagy valószínűséggel kövér marad felnőtt korában is, mely kihat mind egészségi állapotára, mind lelki életére. A szülők felelőssége, hogy a gyermeket ne szoktassák rá az édességekre, cukros ételekre, még akkor sem, ha az pillanatnyilag örömet okozna a gyermeknek, de hosszú távon súlyos betegségek alapjait rakja le és megrövidíti az életet.
A cukor tápanyagot nem tartalmaz, ugyanakkor a vércukorszint növelésével hatást gyakorol az éhségközpontra, mely a vérben lévő cukor mennyiségtől függően vált ki éhség illetve jóllakottság érzetet. Jól ismert tapasztalat, hogyha a gyermek édességet nassol evés előtt, akkor kevesebbet eszik az étkezéskor.
Ez is abból adódik, hogy a vércukorszint hirtelen emelkedésére az éhségérzet csökken. A nassoláson, cukros ételeken felnövekvő fiatalok egyrészről túlsúlyosak, másrészről tápanyaghiányban szenvednek (vitamin, ásványi anyag). Akaraterejük elgyengül, fizikailag pedig betegségekre válnak hajlamosabbá.
Összefüggés van a krónikus emésztési zavarok és a cukor között is. A vizsgálatok szerint kis szénhidrát tartalmú diéta 70%-ban megszüntette a hasi panaszokat. A cukor irritálja a nyelőcső gyomor és bélcsatorna nyálkahártyáját is. A magas cukortartalmú étrend hatására megnő a gyomorsav mennyisége (20%-kal) és az emésztő aktivitás háromszorosára változik.
Hasonló a hatás az erős, fűszeres ételek fogyasztásakor előállt következményekhez. Valószínűsíthető, hogy a mértéktelen cukorfogyasztás szerepet játszik a gyomor és nyombélfekély kiváltásában is. Az epekő betegség és epehólyag gyulladás is kapcsolatban lehet a cukorral.
A zsírtalan diéta sokszor eredménytelen a betegeknél, de alacsony cukortartalmú diétával a panaszok csökkentek.
Említést érdemelnek még a cukorfogyasztás hatására fellépő szembetegségek, a fogszuvasodás elterjedése főleg a gyermekek körében, és bizonyos bőrbántalmak is. A köszvény súlyosbodásában is bizonyára szerepet játszhat, és bizonyos rákfajták kockázati tényezőjeként szerepel.
Érdekes megfigyelés az is, hogy amióta a gyerekek igen nagymennyiségű cukrot esznek, azóta a lányoknál a pubertás kezdete évtizedenként 3-4 hónappal előretolódott. A nemi érés felgyorsulását egyes tudósok egyebek mellett a cukor hormonbefolyásoló hatására vezetik vissza. A fehércukor fogyasztása során a B1 vitamin raktárak is kiürülnek.
A cukor egyik legjellemzőbb tulajdonsága, hogy levegő hiányában és baktériumgombák jelenlétében megerjed. Ez a jelenség játszódik le a fog romlásakor, hiszen ilyenkor a fog és a cukorréteg közé beszoruló baktériumok erjeszteni kezdenek, és a képződő savak a fogzománcot kezdik megtámadni. Ehhez hasonló erjedési folyamat azonban a gyomorban is lejátszódhat, bizonyos feltételek mellett. Ha a gyomorban viszonylag nagymennyiségű cukros étel kerül, akkor nagy az esélye erjedési folyamatok beindulásának.
A kiadós ebédek után kialakuló fáradtságérzés tehát többnyire az erjedési folyamatok káros termékei (savak, gázok), illetve a nagymennyiségű étel megemésztéséhez szükséges méreganyag kiválasztás energiaigénye okozza. A cukor hatására fellépő belső erjedési folyamatok gyengítik a szellemi kapacitást, és terhet rónak a kiválasztó szervekre is.
Összességében tehát a rendszeres és mértéktelen cukorfogyasztás károsíthatja a szívet és érrendszert, a szemet, a fogakat, az emésztőszervek nyálkahártyáját, a hasnyálmirigyet és az idegrendszert, hátrányos a máj és a vese működésére is és megzavarja a hormonháztartást.
Hosszabb távon elhízást, más esetben tápanyagszegénységet, cukorbajt okozhat, az erjedési folyamat miatt pedig gyakran szellemi tompaságot, ingerlékenységet, kedvetlenséget, rossz közérzetet.
Persze ne gondoljuk azt, hogy szinte minden betegségért a cukor a felelős. Lehet, hogy sok esetben nem mint ok szerepel, hanem mint súlyosbító tényező, de ez is elég indok a kérdés átgondolására. Az azonban tény, hogy igen sok tekintetben károsítja az emberi szöveteket és a szervezet legkülönbözőbb részeiben okoz panaszokat.
A cukor hatásaival kapcsolatos kutatások természetesen nem értek véget, de az eddigiek is sejtetni engedik a további eredmények irányát.
Végezetül álljon itt a korszerű táplálkozástudomány 12 ajánlásának egyike, amely hűen tükrözi, hogy a táplálkozási szakértők a XX. század végére levonták a megfelelő következtetéseket a kutatási eredményekről:
"... Ételeinket lehetőleg egyáltalán ne, legfeljebb nagyon csekély mértékben cukrozzuk. Ahol lehet, cukor helyett használjunk mézet. Igyunk inkább természetes gyümölcs és zöldséglevet, mintsem cukros italokat, szörpöket ... Ne szoktassuk a gyermekeket az édes íz szeretetére."
Szerző: Tóth Gábor
http://eletmodszer.com/masutt_olvastuk/a_cukor_elettani_hatasairol
Később a mezőgazdaság és az élelmiszeripar fejlődésével párhuzamosan a nád illetve a répacukor, a burgonyacukor és más természetes édesítőszerek, majd a cukorbaj felismerésével a mesterséges édesítőszerek is egyre nagyobb mértékben előállításra kerültek.
Amikor a cukor ipari előállítása megkezdődött, még kevesen sejtették, hogy ez a folyamat mihez vezet az emberi egészséget illetően. Az utóbbi években azonban olyan kutatási eredmények, orvosi megfigyelések kerültek publikálásra, melyek segítik a tisztánlátást e kérdésben. A cukor hatásai még a mai napig sem tisztázottak teljes mértékben, de a jelenlegi ismeretek birtokában már biztosan kijelenthető, hogy rendkívül káros.
A kutatások sejtetni engedik, hogy a szervezet legfontosabb életfolyamataiban okoz torzulásokat. Sajnos a köztudatban kevéssé ismert a cukor többirányú károsító hatása. Az erről szóló írások többnyire a fogszuvasodással és elhízással foglalkoznak, de ez csak egy része a tényleges következményeknek.
A táplálkozástudományi kutatások, publikációk sokszor ipari érdekeltségtől is függnek. Ennek tudatában érthető meg, hogy a cukorral csak érintőlegesen foglalkoznak, hiszen ha széles körben kitudódna a valóságos hatás, az nagy "veszteségekkel" járna. Egyrészről óriási ipari profitkiesés jelentkezne, másrészről a fogyasztónak is le kellene mondania az édességek, cukrászsütemények, kekszek széles választékáról.
Tapasztalatok bizonyítják, hogy az édes ízű ételek fogyasztásáról az embereket leszoktatni még abban az esetben sem lehet, ha az a gyógyulásukat idézhetné elő. Az ember függővé vált az édes íztől, szinte rabja lett ízlelő bimbóinak. Az ipar ezt a folyamatot csak fokozza a haszon reményében, a tudomány pedig szinte tehetetlenül áll a háttérben.
Persze a helytelen életmód tömeges méretűvé válása egy idő után népbetegséget idéz elő. Ilyenkor a táplálkozástudomány eredményei rövid időre előtérbe kerülnek, de csakis azért, hogy az ipar újra a saját szolgálatába állítsa. Jó példa erre az állati zsiradékok helyett a növényi olajok, margarinok fogyasztása, hogy az édesipar területén mesterséges édesítőszerek, diabetikus készítmények gyártása.
A nagy mennyiségű cukor fogyasztása során kialakuló felnőttkorú cukorbajt a múltban ritka betegségnek tartották. A századfordulón csupán egy ezrelékes gyakorisággal fordult elő. Az inzulin felfedezése után ez az arány 2-3 ezrelékre nőtt és a II. Világháború alatti átmeneti csökkenés után a cukorbetegek száma - elhízásos érelmeszesedés kíséretében - az ötvenes évektől rohamosan kezdett emelkedni, elsősorban az iparilag fejlett országokban. 1967-ben csak az USA-ban 4 millió orvosilag megállapított eset volt és 4-10 %-os rejtett cukorbetegséget fejtételeztek.
1980-ra Amerikában minden ötödik lakosnál lehetett számolni a betegséggel, melynek gyakorisága a mai napig fokozódik. Magyarországon 1990 körül kb. 400.000 cukorbeteg volt. A betegség a városokban gyakoribb /3-4%/, mint a falvakban /1-2%/. Valószínűleg a tünetmentes esetek ennek kb. kétszeresét teszik ki, mivel a lakosság mintegy 25%-a /2,5 millió ember/ nálunk is a cukorbaj hajlamával születik és a körülményektől függően válik beteggé.
A cukorfogyasztás mértéke is szinte elrettentő méreteket öltött az utóbbi években. Angliában az 1 főre jutó átlagos évi cukorfogyasztás 50 kg, az USA-ban 54, míg Magyarországon mintegy 36 kg. Ez azt jelenti, hogy naponta egy ember Angliában 14, az USA-ban 15,
Magyarországon pedig 10 dkg fehér cukrot fogyaszt el. A lakosság fogyasztása természetesen nem egyenletes, a fiatalok valószínűleg sokkal több cukrot vesznek magukhoz, mint az idősebbek. Ez abból adódik, hogy az édes cukorkák, csokoládék, egyéb "nassok" óriási energia értéket képviselnek.
Angliában pl. régen sok sovány, angolkóros gyermek volt, most pedig a legtöbb gyermek túlsúlyos és nagy valószínűséggel az is marad felnőtt korában is. Az utóbbi időben a nagymértékű cukorfogyasztás nem elsősorban a házilag hozzáadott, hanem az úgynevezett ipari cukorból adódik. Ez utóbbi az élelmiszeripar által gyártott termékekből kerül a szervezetbe.
A cukor "becslések szerint" több kárt okozott eddig az emberiségnek, mint a dohány. Érdemes tehát ismereteket gyűjteni a cukor hatásairól. A cukor elnevezés gyűjtő fogalom, amellyel a kémiában a szénhidrátok csoportjába tartozó, különböző vegyületeket foglalják össze.
A cukrok vízben oldhatók és kristályosíthatók, kis kivétellel édes ízűek. Legfontosabb képviselőik a szacharóz (nád, illetve répacukor), a glükóz (szőlőcukor), fruktóz (gyümölcscukor), maltóz (malátacukor), laktóz (tejcukor).
Az étkezéshez használt fehér cukor gyakorlatilag szacharózt tartalmaz, így hétköznapi értelemben ezt a vegyületet hívjuk "cukornak". Az iparban cukornádból nyerik préseléssel, vagy cukorrépából vizes kioldással. A kapott cukros levet igen sok tisztító - finomító eljárásnak vetik alá, majd besűrítés után kristályosítják.
Az elmúlt 150 év alatt a világ cukortermelése 1,5 millió tonnáról 70 millió tonnára, tehát 50-szeresére nőtt, mely nagyban hozzájárult az emberiség egészségének általános romlásához.
A finomított fehér cukor a szervezet szinte minden részében káros folyamatokat indít el. A szervezet minden folyamata igen érzékeny és bonyolult szabályozás alatt áll. Így van ez a vércukorszint tekintetében is. A vérben a glükóz tartalomnak állandóan 0,1% körül kell maradnia.
Az izommunka során a sejtek cukrot "fogyasztanak" és amilyen mértékű ez a folyamat pontosan ugyanolyan mértékben juttat a máj glükózt a vérbe a cukorraktárakból (glikogén). A fehér cukor nem igényel különösebb emésztést, így hamar a véráramba kerül. Ekkor összetett hormonális folyamatok indulnak meg. A hasnyálmirigy inzulint termel, mely a sejtek számára hozzáférhetővé teszi a glükózt, így a vércukorszint csökken. Állandó cukor fogyasztásakor a hasnyálmirigy sejtjei egy idő után elfáradnak, és először csökkent glükóztolerancia következik be, később pedig cukorbetegség is előállhat.
Megfigyelték azt is, hogy a vér alvadásában nagy szerepet játszó vérlemezkék a cukrozott élelmiszereken élő kisállatokban összetapadtak. Később emberen végzett vizsgálatok is igazolták ezt a folyamatot. A védőfunkciót ellátó fehérvérsejtek mozgását is lassítja a cukor, így az immunrendszert is kimutathatóan gyengíti. A legújabb megfigyelés szerint a cukor - a zsiradékok mellett - nagy szerepet játszik a koszorúér betegségek, a szívtrombózis és az érelmeszesedés kiváltásában.
A szívkoszorúér betegeknél növekedik a vér triglicerid szintje, emellett jellemző még a magasabb inzulin és más hormonok szintje. Több enzim működése rendellenessé válik és a vérlemezkék viselkedése is megváltozik. Mindezen jelenségek pedig a cukorfogyasztással függnek össze. A koleszterin tehát korántsem magyaráz meg minden érrendszeri panaszt. Valószínűleg a zsírok és a fehércukor együttes hatása áll a háttérben.
A cukorbetegeknél egyébként nagy valószínűséggel lehet számolni a szív és érrendszeri panaszokkal, mely szintén utal a cukor és az érrendszer kapcsolatára.
A cukor nagy mennyiségű fogyasztása egyes kutatók szerint hormonális zavarokat okoz. A cukorral etetett kisállatok mellékveséi (mely a hormon szabályozásért felel) megnagyobbodtak, és a főütőereiben úgynevezett ateróma képződött, mely ember esetében érelmeszesedést jelent.
A magas cukortartalmú étrend nyulakban koleszterinszint emelkedést, kakasban érelmeszesedést idézett elő. Fiatal férfiak esetében is megfigyelhető a koleszterin és a trigliceridszint emelkedés. Fiatal nőknél ez nem következik be, de idősebb nőknél - a változás kora után - igen.
Nem elhanyagolható természetesen a cukor "üres" kalóriatartalma sem, mely feleslegesen égeti a szervezetet és elhízáshoz vezet. A szénhidrát, ha nem tud elégni, zsírszövetté alakul és lerakódik. Gyermekek esetén az elhízás még súlyosabb következményekkel járhat, hiszen esetükben újabb zsírsejtek is képződnek, míg a felnőtteknél csak a már meglévők nagyobbodnak.
Ezért az elhízott gyermek nagy valószínűséggel kövér marad felnőtt korában is, mely kihat mind egészségi állapotára, mind lelki életére. A szülők felelőssége, hogy a gyermeket ne szoktassák rá az édességekre, cukros ételekre, még akkor sem, ha az pillanatnyilag örömet okozna a gyermeknek, de hosszú távon súlyos betegségek alapjait rakja le és megrövidíti az életet.
A cukor tápanyagot nem tartalmaz, ugyanakkor a vércukorszint növelésével hatást gyakorol az éhségközpontra, mely a vérben lévő cukor mennyiségtől függően vált ki éhség illetve jóllakottság érzetet. Jól ismert tapasztalat, hogyha a gyermek édességet nassol evés előtt, akkor kevesebbet eszik az étkezéskor.
Ez is abból adódik, hogy a vércukorszint hirtelen emelkedésére az éhségérzet csökken. A nassoláson, cukros ételeken felnövekvő fiatalok egyrészről túlsúlyosak, másrészről tápanyaghiányban szenvednek (vitamin, ásványi anyag). Akaraterejük elgyengül, fizikailag pedig betegségekre válnak hajlamosabbá.
Összefüggés van a krónikus emésztési zavarok és a cukor között is. A vizsgálatok szerint kis szénhidrát tartalmú diéta 70%-ban megszüntette a hasi panaszokat. A cukor irritálja a nyelőcső gyomor és bélcsatorna nyálkahártyáját is. A magas cukortartalmú étrend hatására megnő a gyomorsav mennyisége (20%-kal) és az emésztő aktivitás háromszorosára változik.
Hasonló a hatás az erős, fűszeres ételek fogyasztásakor előállt következményekhez. Valószínűsíthető, hogy a mértéktelen cukorfogyasztás szerepet játszik a gyomor és nyombélfekély kiváltásában is. Az epekő betegség és epehólyag gyulladás is kapcsolatban lehet a cukorral.
A zsírtalan diéta sokszor eredménytelen a betegeknél, de alacsony cukortartalmú diétával a panaszok csökkentek.
Említést érdemelnek még a cukorfogyasztás hatására fellépő szembetegségek, a fogszuvasodás elterjedése főleg a gyermekek körében, és bizonyos bőrbántalmak is. A köszvény súlyosbodásában is bizonyára szerepet játszhat, és bizonyos rákfajták kockázati tényezőjeként szerepel.
Érdekes megfigyelés az is, hogy amióta a gyerekek igen nagymennyiségű cukrot esznek, azóta a lányoknál a pubertás kezdete évtizedenként 3-4 hónappal előretolódott. A nemi érés felgyorsulását egyes tudósok egyebek mellett a cukor hormonbefolyásoló hatására vezetik vissza. A fehércukor fogyasztása során a B1 vitamin raktárak is kiürülnek.
A cukor egyik legjellemzőbb tulajdonsága, hogy levegő hiányában és baktériumgombák jelenlétében megerjed. Ez a jelenség játszódik le a fog romlásakor, hiszen ilyenkor a fog és a cukorréteg közé beszoruló baktériumok erjeszteni kezdenek, és a képződő savak a fogzománcot kezdik megtámadni. Ehhez hasonló erjedési folyamat azonban a gyomorban is lejátszódhat, bizonyos feltételek mellett. Ha a gyomorban viszonylag nagymennyiségű cukros étel kerül, akkor nagy az esélye erjedési folyamatok beindulásának.
A kiadós ebédek után kialakuló fáradtságérzés tehát többnyire az erjedési folyamatok káros termékei (savak, gázok), illetve a nagymennyiségű étel megemésztéséhez szükséges méreganyag kiválasztás energiaigénye okozza. A cukor hatására fellépő belső erjedési folyamatok gyengítik a szellemi kapacitást, és terhet rónak a kiválasztó szervekre is.
Összességében tehát a rendszeres és mértéktelen cukorfogyasztás károsíthatja a szívet és érrendszert, a szemet, a fogakat, az emésztőszervek nyálkahártyáját, a hasnyálmirigyet és az idegrendszert, hátrányos a máj és a vese működésére is és megzavarja a hormonháztartást.
Hosszabb távon elhízást, más esetben tápanyagszegénységet, cukorbajt okozhat, az erjedési folyamat miatt pedig gyakran szellemi tompaságot, ingerlékenységet, kedvetlenséget, rossz közérzetet.
Persze ne gondoljuk azt, hogy szinte minden betegségért a cukor a felelős. Lehet, hogy sok esetben nem mint ok szerepel, hanem mint súlyosbító tényező, de ez is elég indok a kérdés átgondolására. Az azonban tény, hogy igen sok tekintetben károsítja az emberi szöveteket és a szervezet legkülönbözőbb részeiben okoz panaszokat.
A cukor hatásaival kapcsolatos kutatások természetesen nem értek véget, de az eddigiek is sejtetni engedik a további eredmények irányát.
Végezetül álljon itt a korszerű táplálkozástudomány 12 ajánlásának egyike, amely hűen tükrözi, hogy a táplálkozási szakértők a XX. század végére levonták a megfelelő következtetéseket a kutatási eredményekről:
"... Ételeinket lehetőleg egyáltalán ne, legfeljebb nagyon csekély mértékben cukrozzuk. Ahol lehet, cukor helyett használjunk mézet. Igyunk inkább természetes gyümölcs és zöldséglevet, mintsem cukros italokat, szörpöket ... Ne szoktassuk a gyermekeket az édes íz szeretetére."
Szerző: Tóth Gábor
- Cukor
- Finomított élelmiszer
- Hírszem
- Káros anyagok
- Méreganyagok
- Mérgező anyagok
- Témák
- "Egészségtelenségek"
- Édesítés...
- Gasztronómia
- Táplálkozás...
- Bionom Életmód
- Sorozatok
- Á
http://eletmodszer.com/masutt_olvastuk/a_cukor_elettani_hatasairol
A finomított fehér cukor a szervezet szinte minden részében káros folyamatokat indít el.
A cukor becslések szerint több kárt okozott eddig az emberiségnek, mint a dohány.
Kiadta Dezső Sipos
A Cukor Káros Hatásai
A cukor becslések szerint több kárt okozott eddig az emberiségnek, mint a dohány.
Kiadta Dezső Sipos
A Cukor Káros Hatásai
A cukor tápanyagot nem tartalmaz, ugyanakkor a vércukorszint növelésével hatást gyakorol az éhségközpontra, a vércukorszint hirtelen emelkedésére az éhségérzet csökken.
A nassoláson, cukros ételeken felnövekvő fiatalok egyrészt túlsúlyosak, másrészt tápanyaghiányban szenvednek ./vitamin, ásványi anyag/.
Akaraterejük elgyengül, fizikailag pedig betegségekre válnak hajlamosabbá.
3.ALKOHOLKÉPZŐDÉS: A LE NEM BOMLOTT CUKOR ERJEDÉSNEK INDUL, ÍGY ALKOHOL KÉPZŐDIK, MELY A MÁJAT ÉS AZ IDEGRENDSZERT KÁROSÍTJA.
2. SZÍV- ÉS ÉRRENDSZERI MEGBETEGEDÉSEK: A MAGAS VÉRCUKORSZINT NÖVELI A TROMBÓZIS KIALAKULÁSÁNAK KOCKÁZATÁT, ÉS A SZÍVINFARKTUS VALÓSZÍNŰSÉGÉT IS NÖVELI.
3. EMÉSZTŐRENDSZERI MEGBETEGEDÉSEK: A CUKOR MÁR A FOGAKNÁL MEGKEZDI ROMBOLÓ HATÁSÁT, MAJD A GYOMORBAN NÖVELI A SAVKIVÁLASZTÁST, ÍGY HAJLAMOSÍT A FEKÉLYRE.
AZ ERJEDÉS SORÁN KÁROS ANYAGOK KERÜLNEK A BELEKBE, AMELY GYULLADÁSHOZ VEZETHET. A CUKOR KEDVEZ A KÁROS BAKTÉRIUMOK ELSZAPORODÁSÁNAK IS.
4. EGYÉB MEGBETEGEDÉSEK:
A TÚLZOTT CUKORFOGYASZTÁS KEDVEZ A KÖSZVÉNY, ÉS A CSONTRITKULÁS KIALAKULÁSÁNAK IS. A FINOMÍTOTT CUKOR B1 VITAMINT VON EL A SZERVEZETTŐL, MELYNEK EREDMÉNYE FESZÜLTSÉG, AGRESSZIVITÁSRA VALÓ HAJLAM.
SAVASÍTÓ HATÁSA MIATT KALCIUMOT VON EL A SZERVEZETTŐL.NINCS SAJÁT VITAMINTARTALMA, DE EMÉSZTÉSÉHEZ SOKFÉLE VITAMINRA ÉS ÁSVÁNYI ANYAGRA VAN SZÜKSÉG.
SÚLYOS KÖVETKEZMÉNYE LEHET A FINOMÍTOTT CUKROK TÚLZOTT FOGYASZTÁSÁNAK A CUKORBETEGSÉG.
Stevia – a szénhidrát-mentes természetes édesítőszer
Jó tulajdonságai édes íze mellett, hogy a lép, a máj, és a hasnyálmirigy működését serkenti, így hosszantartó fogyasztás esetén képes a vércukorszintet csökkenteni. Cukorbetegeknek kifejezetten ajánlott.Természetes édesítőszer: levelei harmincszor édesebbek a cukornál, de a kivonatai akár háromszázszor is édesebbek lehetnek.
Pozitív tulajdonsága, hogy fogszuvasodást nem okoz. Kalóriatartalma nulla, így fogyókúrázók és elhízásra hajlamosak is nyugodtan fogyaszthatják. Az intenzív édes ízt biztosító steviol glycoside - ami az aszpartammal ellentétben, főzés, sütés, pH-érték változás esetében sem bomlik le.
Aszalt szilva.
Az oxigéngyök-megkötő kapacitás, angol rövidítéssel ORAC, azt jelzi, hogy egy adott anyag milyen mértékű antioxidáns hatást mutat.ORAC értékek tekintetében az aszalt szilva tartotta a csúcsot, amelynek ORAC értéke 5770.Az aszalt szilvát a Tufts Egyetem vizsgálatában is rendkívül fontos védelmi tényezőnek minősítették az öregedéssel és az öregkorral összefüggő betegségekkel szemben.
Rendkívül gazdag forrása továbbá a szilva a vasnak, a kalciumnak, a magnéziumnak és a foszfornak is. Az egyik legjobb vértisztító, emellett serkenti az emésztést. Köztudomású, hogy az aszalt szilva a székrekedés ellen az egyik legeredményesebb természetes segítség.
A datolya
A datolya természetes cukortartalma rendkívül magas, de tartalmaz B-vitamint, kalciumot, magnéziumot, foszfort, rezet, káliumot, cinket illetve vasat is. Tekintélyes mennyiségű kalcium és a magnézium tartalma miatt könnyedén juthat a szervezet a szükséges kalciumhoz. Étkezési rosttartalma szintén nem lebecsülendő.datolya
A datolya nagymennyiségű ásványtartalmának köszönhetően vértisztító hatású, de egyes vizsgálatok szerint jótékony hatása van a légzőszervekre is. Növényi hormontartalmának köszönhetően a változókor idején segíthet a hormonháztartás egyensúlyának megtartásában. Réz és kálium tartalma elősegíti a szervezet regenerációját. Magas cukortartalma miatt túlzott fogyasztása a cukorbetegek számára nem javasolt.
A Mazsola
A mazsola, vagyis az aszalt szőlő ugyanolyan előnyös tulajdonságokat mutat, mint a friss szőlő, de szárított formában magasabb a cukortartalma, amit a cukorbetegeknek figyelembe kell venniük.Értékesebbnek számít a színes szőlőből készült mazsola, hiszen főleg a szőlő színes héjában találhatók meg a bioflavonoidok, a P-vitamin. Ez utóbbi – a C-vitaminnal együtt – rendkívül előnyös szervezetünknek, mert gyulladásgátló, allergiaellenes, baktérium- és vírusölő hatású.
Az őrölt szentjánoskenyérfa magja a kakaóra hasonlít, édeskés ízű, gazdag A és B vitaminban, kalciumban. Zsírtartalma alacsonyabb mint a kakaóporé, nem tartalmaz glutént, laktózt, koleszterint, koffeint és nátriumban is szegény. Ajánlott gyermekeknek, várandós és szoptató anyáknak, liszt, tejcukor és kakaóra érzékenyeknek.
Nyugodtan fogyaszthatják szívbetegségben és köszvényben szenvedők is.Minden olyan ételünkhöz használhatjuk amelyhez kakaóport adnánk. Jól oldódik hideg és meleg folyadékokban, így készülhet belőle reggeli ital, turmix, tejes finomságok. Süthetünk is vele süteményeket, fagylaltok, pudingok, levesek készítéséhez is tökéletes.
A Cukor Káros Hatásai - 2.
http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11048/a-cukor-karos-hatasai
Szerző: otvenentul.hu
A történelem hajnalán az ember gyümölcscukrot és mézet fogyasztott – mindkettőt még eredeti csomagolásában, azaz magukban a gyümölcsökben, illetve ahogy a méhek elkészítették. Noha a cukorbetegség kialakulásáért ma az örökletes hajlamot, az életmódot és több más tényezőt is felelősnek tartanak, érdekes, hogy ahol nem fogyasztanak finomított cukrokat, ott nem fordul elő.
A finomított cukor nemcsak az inzulinszintet emeli meg, amivel a szervezetet a felhalmozásra buzdítja, de mert az emelkedést hirtelen inzulincsökkenés követi, hamarosan újból éhségérzetet kelt. Mivel a mindennapi energiaszükségletnek csak mintegy 10 százalékát kellene cukorból fedeznünk, az pedig az elfogyasztott gyümölcsök és tejtermékek révén hamar összeadódik, a finomított cukor nemcsak a diabétesz kialakulásáért felel, de szerepe van az elhízásban is.
Lebontása B1-vitamint von el a szervezetből, s így ingerültséghez és agresszióhoz vezethet. Serkenti az adrenalintermelődést, s túlzott adrenalintúlpörgést, székrekedést, légzési panaszokat és további stresszes tüneteket okoz. Megköti a vérben a húgysavat, amely köszvényt eredményezhet. A szervezet, hogy a vér savtartalmát közömbösítse, kalciumot von ki a csontokból, csontritkulást és fogszuvasodást idézve elő. Fehér cukor és barna cukor - Mi a különbség?
FONTOS TUDNI!
Szakemberek szerint egy felnőttnek napi legfeljebb 5 gramm iparilag előállított cukrot volna szabad fogyasztania, napi 100 gramm bevitelével pedig mintegy 40 százalékkal csökken a szervezet védekezőképessége. Az állandó, folyamatos túlzott cukorbevitel nemcsak koncentrálóképességed csökkenti, de függőséget is okozhat. A fehér cukor egy szaharózból álló egyszerű szénhidrát, melyet a cukorrépából nyernek. Míg maga a nyers cukorrépa körülbelül 20 százalék cukrot, a kristálycukor 95 százalékot tartalmaz.
Ez a természetben előforduló minden növény cukortartalmának a többszöröse, míg természetes anyag egyáltalán nem marad benne. Egészségesnek kikiáltott alternatívája a barna cukor, melyet ugyanúgy cukorrépából, azonos eljárással állítanak elő azzal a különbséggel, hogy a folyamatot még azon a ponton leállítják, ahol a tisztítás nem teljes, vagyis a cukor még tartalmaz természetes anyagokat. Élettani hatása mindkettőnek hasonlóan káros. Mivel lehet helyettesíteni a cukrot?
A CUKORBETEGSÉG TÜNETEI, FIGYELMEZTETŐ JELEI
Minden betegre legalább egy ember jut, akinél még nem jelentkeztek a cukorbetegség tünetei, ezért nem is tud róla. Ismerje meg a cukorbetegség fő tüneteit, első jeleit! A cukorbetegség tünetei, figyelmeztető jelei>> Méz Közel 200 tápanyag található benne, közöttük aminosavak, ásványi anyagok, vitaminok és hormonok. Jó hatással van a szívműködésre és a vérkeringésre, baktériumölő, segíti a vese és a máj tevékenységét.
Fogyasztása mindemellett csak módjával ajánlott, hiszen kalóriaértéke magas, tehát ugyanúgy hizlal, mint a cukor. Nádcukor A nyers nádcukor finomítatlan élelmiszer, a cukornád szárából gőzöléssel készül. Ázsiában egyes helyeken kipréselik a nádat, és a levét italként árusítják, melyet esetleg ételekhez kevernek.
Tartalmaz nyomelemeket, B-vitaminokat, a cukornád ásványi és a melaszanyagai is benne maradnak. Fruktóztartalma magasabb, mint cukorrépából előállított társaié. Bioboltokban kapható, de vigyázz, ne keverd össze a kristályos, azaz finomított változattal, amelynek kevés a tápanyagértéke!
EZEK A CIKKEK IS ÉRDEKELHETIK ÖNT
A cukorbetegség tünetei, figyelmeztető jelei A gesztációs diabétesz kezelése A cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei Merevedési zavarok cukorbetegeknél Szőlőcukor (glükóz) Neve ellenére elsősorban kukoricából vagy burgonyából nyerik. Sportolóknak ajánlják, mert már a nyálban lebomlik, ezáltal hirtelen kerül a véráramba, s ez gyors, rövid energianövekedést eredményez.
Gyakori fogyasztása cukorbetegséghez vezethet. Gyümölcscukor (fruktóz) A közhittel ellentétben nádcukorból készül, de szemben a szőlőcukorral, lassan bomlik le, így nem emeli hirtelen a vércukorszintet. Cukorbetegek is fogyaszthatják. A teljes cikket partnerünk, az Otvenentul.hu oldalán olvashatja: Fehér vagy barna cukor?>> Legutóbb frissült: 2011.05.05 02:51 Címkék: Cukor, Fruktóz, Cukorbetegség,
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11048/a-cukor-karos-hatasai
A nassoláson, cukros ételeken felnövekvő fiatalok egyrészt túlsúlyosak, másrészt tápanyaghiányban szenvednek ./vitamin, ásványi anyag/.
Akaraterejük elgyengül, fizikailag pedig betegségekre válnak hajlamosabbá.
3.ALKOHOLKÉPZŐDÉS: A LE NEM BOMLOTT CUKOR ERJEDÉSNEK INDUL, ÍGY ALKOHOL KÉPZŐDIK, MELY A MÁJAT ÉS AZ IDEGRENDSZERT KÁROSÍTJA.
2. SZÍV- ÉS ÉRRENDSZERI MEGBETEGEDÉSEK: A MAGAS VÉRCUKORSZINT NÖVELI A TROMBÓZIS KIALAKULÁSÁNAK KOCKÁZATÁT, ÉS A SZÍVINFARKTUS VALÓSZÍNŰSÉGÉT IS NÖVELI.
3. EMÉSZTŐRENDSZERI MEGBETEGEDÉSEK: A CUKOR MÁR A FOGAKNÁL MEGKEZDI ROMBOLÓ HATÁSÁT, MAJD A GYOMORBAN NÖVELI A SAVKIVÁLASZTÁST, ÍGY HAJLAMOSÍT A FEKÉLYRE.
AZ ERJEDÉS SORÁN KÁROS ANYAGOK KERÜLNEK A BELEKBE, AMELY GYULLADÁSHOZ VEZETHET. A CUKOR KEDVEZ A KÁROS BAKTÉRIUMOK ELSZAPORODÁSÁNAK IS.
4. EGYÉB MEGBETEGEDÉSEK:
A TÚLZOTT CUKORFOGYASZTÁS KEDVEZ A KÖSZVÉNY, ÉS A CSONTRITKULÁS KIALAKULÁSÁNAK IS. A FINOMÍTOTT CUKOR B1 VITAMINT VON EL A SZERVEZETTŐL, MELYNEK EREDMÉNYE FESZÜLTSÉG, AGRESSZIVITÁSRA VALÓ HAJLAM.
SAVASÍTÓ HATÁSA MIATT KALCIUMOT VON EL A SZERVEZETTŐL.NINCS SAJÁT VITAMINTARTALMA, DE EMÉSZTÉSÉHEZ SOKFÉLE VITAMINRA ÉS ÁSVÁNYI ANYAGRA VAN SZÜKSÉG.
SÚLYOS KÖVETKEZMÉNYE LEHET A FINOMÍTOTT CUKROK TÚLZOTT FOGYASZTÁSÁNAK A CUKORBETEGSÉG.
Stevia – a szénhidrát-mentes természetes édesítőszer
Jó tulajdonságai édes íze mellett, hogy a lép, a máj, és a hasnyálmirigy működését serkenti, így hosszantartó fogyasztás esetén képes a vércukorszintet csökkenteni. Cukorbetegeknek kifejezetten ajánlott.Természetes édesítőszer: levelei harmincszor édesebbek a cukornál, de a kivonatai akár háromszázszor is édesebbek lehetnek.
Pozitív tulajdonsága, hogy fogszuvasodást nem okoz. Kalóriatartalma nulla, így fogyókúrázók és elhízásra hajlamosak is nyugodtan fogyaszthatják. Az intenzív édes ízt biztosító steviol glycoside - ami az aszpartammal ellentétben, főzés, sütés, pH-érték változás esetében sem bomlik le.
Aszalt szilva.
Az oxigéngyök-megkötő kapacitás, angol rövidítéssel ORAC, azt jelzi, hogy egy adott anyag milyen mértékű antioxidáns hatást mutat.ORAC értékek tekintetében az aszalt szilva tartotta a csúcsot, amelynek ORAC értéke 5770.Az aszalt szilvát a Tufts Egyetem vizsgálatában is rendkívül fontos védelmi tényezőnek minősítették az öregedéssel és az öregkorral összefüggő betegségekkel szemben.
Rendkívül gazdag forrása továbbá a szilva a vasnak, a kalciumnak, a magnéziumnak és a foszfornak is. Az egyik legjobb vértisztító, emellett serkenti az emésztést. Köztudomású, hogy az aszalt szilva a székrekedés ellen az egyik legeredményesebb természetes segítség.
A datolya
A datolya természetes cukortartalma rendkívül magas, de tartalmaz B-vitamint, kalciumot, magnéziumot, foszfort, rezet, káliumot, cinket illetve vasat is. Tekintélyes mennyiségű kalcium és a magnézium tartalma miatt könnyedén juthat a szervezet a szükséges kalciumhoz. Étkezési rosttartalma szintén nem lebecsülendő.datolya
A datolya nagymennyiségű ásványtartalmának köszönhetően vértisztító hatású, de egyes vizsgálatok szerint jótékony hatása van a légzőszervekre is. Növényi hormontartalmának köszönhetően a változókor idején segíthet a hormonháztartás egyensúlyának megtartásában. Réz és kálium tartalma elősegíti a szervezet regenerációját. Magas cukortartalma miatt túlzott fogyasztása a cukorbetegek számára nem javasolt.
A Mazsola
A mazsola, vagyis az aszalt szőlő ugyanolyan előnyös tulajdonságokat mutat, mint a friss szőlő, de szárított formában magasabb a cukortartalma, amit a cukorbetegeknek figyelembe kell venniük.Értékesebbnek számít a színes szőlőből készült mazsola, hiszen főleg a szőlő színes héjában találhatók meg a bioflavonoidok, a P-vitamin. Ez utóbbi – a C-vitaminnal együtt – rendkívül előnyös szervezetünknek, mert gyulladásgátló, allergiaellenes, baktérium- és vírusölő hatású.
Az őrölt szentjánoskenyérfa magja a kakaóra hasonlít, édeskés ízű, gazdag A és B vitaminban, kalciumban. Zsírtartalma alacsonyabb mint a kakaóporé, nem tartalmaz glutént, laktózt, koleszterint, koffeint és nátriumban is szegény. Ajánlott gyermekeknek, várandós és szoptató anyáknak, liszt, tejcukor és kakaóra érzékenyeknek.
Nyugodtan fogyaszthatják szívbetegségben és köszvényben szenvedők is.Minden olyan ételünkhöz használhatjuk amelyhez kakaóport adnánk. Jól oldódik hideg és meleg folyadékokban, így készülhet belőle reggeli ital, turmix, tejes finomságok. Süthetünk is vele süteményeket, fagylaltok, pudingok, levesek készítéséhez is tökéletes.
A Cukor Káros Hatásai - 2.
http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11048/a-cukor-karos-hatasai
Szerző: otvenentul.hu
A történelem hajnalán az ember gyümölcscukrot és mézet fogyasztott – mindkettőt még eredeti csomagolásában, azaz magukban a gyümölcsökben, illetve ahogy a méhek elkészítették. Noha a cukorbetegség kialakulásáért ma az örökletes hajlamot, az életmódot és több más tényezőt is felelősnek tartanak, érdekes, hogy ahol nem fogyasztanak finomított cukrokat, ott nem fordul elő.
A finomított cukor nemcsak az inzulinszintet emeli meg, amivel a szervezetet a felhalmozásra buzdítja, de mert az emelkedést hirtelen inzulincsökkenés követi, hamarosan újból éhségérzetet kelt. Mivel a mindennapi energiaszükségletnek csak mintegy 10 százalékát kellene cukorból fedeznünk, az pedig az elfogyasztott gyümölcsök és tejtermékek révén hamar összeadódik, a finomított cukor nemcsak a diabétesz kialakulásáért felel, de szerepe van az elhízásban is.
Lebontása B1-vitamint von el a szervezetből, s így ingerültséghez és agresszióhoz vezethet. Serkenti az adrenalintermelődést, s túlzott adrenalintúlpörgést, székrekedést, légzési panaszokat és további stresszes tüneteket okoz. Megköti a vérben a húgysavat, amely köszvényt eredményezhet. A szervezet, hogy a vér savtartalmát közömbösítse, kalciumot von ki a csontokból, csontritkulást és fogszuvasodást idézve elő. Fehér cukor és barna cukor - Mi a különbség?
FONTOS TUDNI!
Szakemberek szerint egy felnőttnek napi legfeljebb 5 gramm iparilag előállított cukrot volna szabad fogyasztania, napi 100 gramm bevitelével pedig mintegy 40 százalékkal csökken a szervezet védekezőképessége. Az állandó, folyamatos túlzott cukorbevitel nemcsak koncentrálóképességed csökkenti, de függőséget is okozhat. A fehér cukor egy szaharózból álló egyszerű szénhidrát, melyet a cukorrépából nyernek. Míg maga a nyers cukorrépa körülbelül 20 százalék cukrot, a kristálycukor 95 százalékot tartalmaz.
Ez a természetben előforduló minden növény cukortartalmának a többszöröse, míg természetes anyag egyáltalán nem marad benne. Egészségesnek kikiáltott alternatívája a barna cukor, melyet ugyanúgy cukorrépából, azonos eljárással állítanak elő azzal a különbséggel, hogy a folyamatot még azon a ponton leállítják, ahol a tisztítás nem teljes, vagyis a cukor még tartalmaz természetes anyagokat. Élettani hatása mindkettőnek hasonlóan káros. Mivel lehet helyettesíteni a cukrot?
A CUKORBETEGSÉG TÜNETEI, FIGYELMEZTETŐ JELEI
Minden betegre legalább egy ember jut, akinél még nem jelentkeztek a cukorbetegség tünetei, ezért nem is tud róla. Ismerje meg a cukorbetegség fő tüneteit, első jeleit! A cukorbetegség tünetei, figyelmeztető jelei>> Méz Közel 200 tápanyag található benne, közöttük aminosavak, ásványi anyagok, vitaminok és hormonok. Jó hatással van a szívműködésre és a vérkeringésre, baktériumölő, segíti a vese és a máj tevékenységét.
Fogyasztása mindemellett csak módjával ajánlott, hiszen kalóriaértéke magas, tehát ugyanúgy hizlal, mint a cukor. Nádcukor A nyers nádcukor finomítatlan élelmiszer, a cukornád szárából gőzöléssel készül. Ázsiában egyes helyeken kipréselik a nádat, és a levét italként árusítják, melyet esetleg ételekhez kevernek.
Tartalmaz nyomelemeket, B-vitaminokat, a cukornád ásványi és a melaszanyagai is benne maradnak. Fruktóztartalma magasabb, mint cukorrépából előállított társaié. Bioboltokban kapható, de vigyázz, ne keverd össze a kristályos, azaz finomított változattal, amelynek kevés a tápanyagértéke!
EZEK A CIKKEK IS ÉRDEKELHETIK ÖNT
A cukorbetegség tünetei, figyelmeztető jelei A gesztációs diabétesz kezelése A cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei Merevedési zavarok cukorbetegeknél Szőlőcukor (glükóz) Neve ellenére elsősorban kukoricából vagy burgonyából nyerik. Sportolóknak ajánlják, mert már a nyálban lebomlik, ezáltal hirtelen kerül a véráramba, s ez gyors, rövid energianövekedést eredményez.
Gyakori fogyasztása cukorbetegséghez vezethet. Gyümölcscukor (fruktóz) A közhittel ellentétben nádcukorból készül, de szemben a szőlőcukorral, lassan bomlik le, így nem emeli hirtelen a vércukorszintet. Cukorbetegek is fogyaszthatják. A teljes cikket partnerünk, az Otvenentul.hu oldalán olvashatja: Fehér vagy barna cukor?>> Legutóbb frissült: 2011.05.05 02:51 Címkék: Cukor, Fruktóz, Cukorbetegség,
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11048/a-cukor-karos-hatasai
Cukor
Egy filmrendező napi 40 teáskanál cukortól drogos lett, amit diétás és egészséges élelmiszerekkel vitt be a szervezetébe!2015, szeptember 2 - 08:33 — Hírszem
Végre bizonyíték erejű film készült arról, hogy a kereskedelem által forgalmazott, egészségesnek kikiáltott élelmiszerekben található rejtett cukor miatt egy fiatalember majdnem életét vesztette. A főszereplő 60 napig csak úgynevezett diétás, vagyis alacsony zsírtartalmú ételeket fogyasztott. Kiszámolták, hogy napi 40 teáskanálnak megfelelő cukor jutott a szervezetébe úgy, hogy nem evett cukrot! A végeredmény megrázó!
Tovább
Cukor ABC - 3. rész: Hogyan készül a cukor?2014, november 18 - 08:53 — Juzus
Az első részben arról írtam - persze röviden és tömören -, hogy minden cukor szénhidrát, de nem minden szénhidrát cukor. Ezt én találtam ki, bár teljes mértékben így nem igaz, de egyszerűbb volt megjelölni azt a tényt, hogy van szűkebb, és tágabb értelemben vett cukor. Közben Niki kolléganőm segítségével megismerkedtünk a cukorszirupokkal is, most pedig folytatjuk a körutunkat a cukrok szűkebb értelemben vett hazájában. Akkor lássunk is neki!
Tovább
Cukor ABC - 2. rész: Édes élet - sziruposan2014, november 10 - 16:52 — Varga Nikoletta
Olyan családban nőttem fel, ahol - szinte - mindig minden házi volt. Mindkét nagymamám és Édesanyám törekedett arra, hogy félkész-, késztermék ne kerüljön otthon az asztalunkra. Házi volt a hús, a kolbász (mondjuk ezzel nem sokra mentem , hiszen nem fogyasztom), a sütemények, még a levestészta is! Viszont nem tudták, hogy a finomított termékeket ki kellene iktatni.
Tovább
Cukor ABC - 1. rész: Cukortörténelem2014, October 21 - 07:18 — Juzus
"Az édes csábítóból első számú gonosztevő lett - drámai színeváltozás. A fehér arany méreggé alakult. Legalábbis így látja a helyzetet Robert Lustig, a San Francisco városában található Kaliforniai Egyetem professzora. Ő napjaink legnagyobb "cukorkritikusa". "Nem a kalóriákkal van a fő baj - mondja, sokkal inkább a szervezet biokémiájára gyakorolt hatásával." - olvasható az egyik havi magazin hasábjain. A napokban lettem figyelmes erre a cikkre, mivel a Csapaton belül elég sokat feszegetett téma: a cukor.
De mit is jelent a cukor? Minden cukor egyforma? És akkor mi a szacharóz? Röviden és velősen egy kicsit átalakítva: minden cukor szénhidrát, de nem minden szénhidrát cukor.
Tovább
A kutyákat megöli, minket meghajt2014, szeptember 5 - 17:58 — Hírszem
A xilitolt sokan azért fogyasztják cukor helyett, mert - szemben a finomított, ipari cukorral - valamiféle természetes édesítőszerként él a fejükben. A helyzet ezzel szemben az, hogy a nyírfacukorként is ismert xilitolt bonyolultabb kémiai folyamat során nyerik ki a gyakran genetikailag módosított kukoricából, mint a kristálycukrot a cukorrépából.
Forrás: Pataky Zsolt
Tovább
A cukorfogyasztás öregít2014, August 11 - 13:06 — Hírszem
A dohányzás, a stressz, de akár napi két pohár cukrozott üdítő is jelentősen megnövelheti a bőr korai öregedését okozó és az egész szervezetet károsító szabadgyökök mennyiségét.
Tovább
Pénzkidobás a nád- és a nyírfacukor?2014, május 14 - 07:57 — Hírszem
"Mára a nyírfacukor jelző lényegében nem több, mint egy romantikus hangulatú reklámkifejezés." - Felesleges a kristálycukornál jóval drágább nádcukrot megvenni, mert ugyanaz az anyag. A szintén méregdrága nyírfacukornak kevés köze van a nyírfához, sokkal inkább a kukoricához áll közel, a barnacukor pedig csak szín...
Újabb illúziórombolás következik:
Az alapélelmiszerek közül az egyik legtöbbet támadott termék a kristálycukor, amelyből évente fejenként közel 30 kilót fogyasztunk. Ez csökkenést jelent a korábbi évekhez képest, 2000-ben még 34 kiló cukrot ettünk fejenként egy év alatt.
Tovább
1 évig nem evett cukrot a család2014, április 15 - 08:57 — Hírszem
Nahát, nahát! Milyen "meglepő"! A tősgyökeres AntalValisták tudják, hogy az oldalunk megalakulása óta az egyik első számú aranyszabályunk ez: Kerüld a cukrot! Végre egyre több bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy a cukor mennyire egészségkárosító, valamint súlyos függőséget is okoz! Remélhetőleg hamarosan eljutunk odáig, hogy a lakosság finomított cukorfogyasztása minimálisra csökken, és a természetes édesítőszereké lesz a főszerep: méz, kókuszvirágcukor, rapadura, aszalt és nyers gyümölcsök. A választásban segíthet a Cukor ABC eddig megjelent 1., 2., és 3. része.
Tovább
A fehércukor káros hatásai, a csontozat második ellensége2013, november 21 - 13:38 — Hírszem
A XIX. sz. elején a cukor sokkal inkább csemegének számított (fejenként átlagosan 5-6 kg-ot fogyasztottak évente), mintsem a táplálék egyik fő komponensének. Ma az Egyesült Államokban évente 70 kg cukrot fogyaszt el egy polgár, hazánkban 36 kg-ot.
Tovább
Azt hisszük, legalább olcsón lakunk jól. Pedig dehogy!2013, szeptember 26 - 09:47 — Hírszem
Az olcsó termékek sokszor valójában drágábbak, mint prémium társaik vagy az általunk is könnyedén elkészíthető, jobb minőségű változatuk. Összeállításunkban bemutatjuk, mit tartalmaznak, mennyit érnek valójában az olcsónak hitt, népszerű kényelmi élelmiszerek.
Az alábbi termékek mind megfelelnek a Magyar Élelmiszerkönyv előírásainak. Fontos, hogy az összetevők listája mindig azzal az alapanyaggal kezdődik, amelyből a legtöbb található a termékben, és így halad a lista az egyre kevesebb felé.
Tovább
Neked belefér? Egy jó kánikulai jegeskávé felér egy Big Mac menüvel2013, August 8 - 10:40 — Hírszem
A nagy nyári melegben sokan kívánják meg a hűsítő jegeskávét és különféle verzióit, hiszen élénkítő hatásuk mellett elviselhetőbbnek is érezhető a hőség általuk. A rossz hír, hogy amilyen finomak és krémesek, annyira alattomos kalóriabombák is. Hogy mennyire, az mindjárt kiderül.
Tovább
Te mennyi cukrot tömsz magadba? 2013, május 27 - 17:47 — Hírszem
Rendszeresen felbukkannak a neten különböző termékek, amelyek mellé lelkes sporttársak kigrammozzák azok cukortartalmát, mi pedig megdöbbenve osztjuk meg ezeket, nézd, mennyi van a kólában! Mi most nemcsak a (kóla helyett) Fantát, hanem kukoricakonzervet, bébiételeket és más, elsőre cukormentesnek gondolt termékeket vizsgáltunk meg, hogy még jobban elszörnyedhessünk.
Tovább
Indiában újraértelmezték a kóla funkcióját2013, március 31 - 20:29 — Hírszem
Minden jó valamire - még a kóla is!
Az indiai chhattisgarh-ban a gazdák találtak egy szert, ami olcsóbb és ugyanolyan jól kiírtja a kártevőket.
A Mezőgazdasági kutatók adtak hozzá tudományos magyarázatot is: azt mondják, az italok magas cukortartalma valóban alkalmas a kártevők kiirtására. A Pepsi és a Coca-Cola nyilván nem ért egyet, szerintük semmi nincs az italban, ami megölhetné a kártevőket. Vajon mit szólnak ehhez az immár elhalálozott kártevők?
Tovább
CUKOR = MÉREG ?2013, március 7 - 23:56 — Hírszem
Bár a cukorbetegség nevében ott a cukor, egész eddig a cukorfogyasztás és a cukorbetegség közötti közvetlen kapcsolatot tudományosan nem igazolták. Egy új tanulmány azonban megmutatja ezt az összefüggést, ami jelentőségében ahhoz hasonlítható, mint amikor az 1960-as években feltárták a dohányzás és a tüdőrák közötti kapcsolatot.
Tovább
Cukrosabb a magyar narancs2012, szeptember 27 - 15:37 — Hírszem
Magyarország — Ugyanaz az üdítő, és mégsem – három uniós országban: nálunk, Szlovéniában és Olaszországban. Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület a legnépszerűbb szénsavas narancsitalt, a Fantát tesztelte, és kiderült: a taljánoknak gyártott változatban négyszer annyi a narancslétartalom, mint a szlovén boltokban kaphatóban.
Tovább
Egy filmrendező napi 40 teáskanál cukortól drogos lett, amit diétás és egészséges élelmiszerekkel vitt be a szervezetébe!2015, szeptember 2 - 08:33 — Hírszem
Végre bizonyíték erejű film készült arról, hogy a kereskedelem által forgalmazott, egészségesnek kikiáltott élelmiszerekben található rejtett cukor miatt egy fiatalember majdnem életét vesztette. A főszereplő 60 napig csak úgynevezett diétás, vagyis alacsony zsírtartalmú ételeket fogyasztott. Kiszámolták, hogy napi 40 teáskanálnak megfelelő cukor jutott a szervezetébe úgy, hogy nem evett cukrot! A végeredmény megrázó!
Tovább
Cukor ABC - 3. rész: Hogyan készül a cukor?2014, november 18 - 08:53 — Juzus
Az első részben arról írtam - persze röviden és tömören -, hogy minden cukor szénhidrát, de nem minden szénhidrát cukor. Ezt én találtam ki, bár teljes mértékben így nem igaz, de egyszerűbb volt megjelölni azt a tényt, hogy van szűkebb, és tágabb értelemben vett cukor. Közben Niki kolléganőm segítségével megismerkedtünk a cukorszirupokkal is, most pedig folytatjuk a körutunkat a cukrok szűkebb értelemben vett hazájában. Akkor lássunk is neki!
Tovább
Cukor ABC - 2. rész: Édes élet - sziruposan2014, november 10 - 16:52 — Varga Nikoletta
Olyan családban nőttem fel, ahol - szinte - mindig minden házi volt. Mindkét nagymamám és Édesanyám törekedett arra, hogy félkész-, késztermék ne kerüljön otthon az asztalunkra. Házi volt a hús, a kolbász (mondjuk ezzel nem sokra mentem , hiszen nem fogyasztom), a sütemények, még a levestészta is! Viszont nem tudták, hogy a finomított termékeket ki kellene iktatni.
Tovább
Cukor ABC - 1. rész: Cukortörténelem2014, October 21 - 07:18 — Juzus
"Az édes csábítóból első számú gonosztevő lett - drámai színeváltozás. A fehér arany méreggé alakult. Legalábbis így látja a helyzetet Robert Lustig, a San Francisco városában található Kaliforniai Egyetem professzora. Ő napjaink legnagyobb "cukorkritikusa". "Nem a kalóriákkal van a fő baj - mondja, sokkal inkább a szervezet biokémiájára gyakorolt hatásával." - olvasható az egyik havi magazin hasábjain. A napokban lettem figyelmes erre a cikkre, mivel a Csapaton belül elég sokat feszegetett téma: a cukor.
De mit is jelent a cukor? Minden cukor egyforma? És akkor mi a szacharóz? Röviden és velősen egy kicsit átalakítva: minden cukor szénhidrát, de nem minden szénhidrát cukor.
Tovább
A kutyákat megöli, minket meghajt2014, szeptember 5 - 17:58 — Hírszem
A xilitolt sokan azért fogyasztják cukor helyett, mert - szemben a finomított, ipari cukorral - valamiféle természetes édesítőszerként él a fejükben. A helyzet ezzel szemben az, hogy a nyírfacukorként is ismert xilitolt bonyolultabb kémiai folyamat során nyerik ki a gyakran genetikailag módosított kukoricából, mint a kristálycukrot a cukorrépából.
Forrás: Pataky Zsolt
Tovább
A cukorfogyasztás öregít2014, August 11 - 13:06 — Hírszem
A dohányzás, a stressz, de akár napi két pohár cukrozott üdítő is jelentősen megnövelheti a bőr korai öregedését okozó és az egész szervezetet károsító szabadgyökök mennyiségét.
Tovább
Pénzkidobás a nád- és a nyírfacukor?2014, május 14 - 07:57 — Hírszem
"Mára a nyírfacukor jelző lényegében nem több, mint egy romantikus hangulatú reklámkifejezés." - Felesleges a kristálycukornál jóval drágább nádcukrot megvenni, mert ugyanaz az anyag. A szintén méregdrága nyírfacukornak kevés köze van a nyírfához, sokkal inkább a kukoricához áll közel, a barnacukor pedig csak szín...
Újabb illúziórombolás következik:
Az alapélelmiszerek közül az egyik legtöbbet támadott termék a kristálycukor, amelyből évente fejenként közel 30 kilót fogyasztunk. Ez csökkenést jelent a korábbi évekhez képest, 2000-ben még 34 kiló cukrot ettünk fejenként egy év alatt.
Tovább
1 évig nem evett cukrot a család2014, április 15 - 08:57 — Hírszem
Nahát, nahát! Milyen "meglepő"! A tősgyökeres AntalValisták tudják, hogy az oldalunk megalakulása óta az egyik első számú aranyszabályunk ez: Kerüld a cukrot! Végre egyre több bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy a cukor mennyire egészségkárosító, valamint súlyos függőséget is okoz! Remélhetőleg hamarosan eljutunk odáig, hogy a lakosság finomított cukorfogyasztása minimálisra csökken, és a természetes édesítőszereké lesz a főszerep: méz, kókuszvirágcukor, rapadura, aszalt és nyers gyümölcsök. A választásban segíthet a Cukor ABC eddig megjelent 1., 2., és 3. része.
Tovább
A fehércukor káros hatásai, a csontozat második ellensége2013, november 21 - 13:38 — Hírszem
A XIX. sz. elején a cukor sokkal inkább csemegének számított (fejenként átlagosan 5-6 kg-ot fogyasztottak évente), mintsem a táplálék egyik fő komponensének. Ma az Egyesült Államokban évente 70 kg cukrot fogyaszt el egy polgár, hazánkban 36 kg-ot.
Tovább
Azt hisszük, legalább olcsón lakunk jól. Pedig dehogy!2013, szeptember 26 - 09:47 — Hírszem
Az olcsó termékek sokszor valójában drágábbak, mint prémium társaik vagy az általunk is könnyedén elkészíthető, jobb minőségű változatuk. Összeállításunkban bemutatjuk, mit tartalmaznak, mennyit érnek valójában az olcsónak hitt, népszerű kényelmi élelmiszerek.
Az alábbi termékek mind megfelelnek a Magyar Élelmiszerkönyv előírásainak. Fontos, hogy az összetevők listája mindig azzal az alapanyaggal kezdődik, amelyből a legtöbb található a termékben, és így halad a lista az egyre kevesebb felé.
Tovább
Neked belefér? Egy jó kánikulai jegeskávé felér egy Big Mac menüvel2013, August 8 - 10:40 — Hírszem
A nagy nyári melegben sokan kívánják meg a hűsítő jegeskávét és különféle verzióit, hiszen élénkítő hatásuk mellett elviselhetőbbnek is érezhető a hőség általuk. A rossz hír, hogy amilyen finomak és krémesek, annyira alattomos kalóriabombák is. Hogy mennyire, az mindjárt kiderül.
Tovább
Te mennyi cukrot tömsz magadba? 2013, május 27 - 17:47 — Hírszem
Rendszeresen felbukkannak a neten különböző termékek, amelyek mellé lelkes sporttársak kigrammozzák azok cukortartalmát, mi pedig megdöbbenve osztjuk meg ezeket, nézd, mennyi van a kólában! Mi most nemcsak a (kóla helyett) Fantát, hanem kukoricakonzervet, bébiételeket és más, elsőre cukormentesnek gondolt termékeket vizsgáltunk meg, hogy még jobban elszörnyedhessünk.
Tovább
Indiában újraértelmezték a kóla funkcióját2013, március 31 - 20:29 — Hírszem
Minden jó valamire - még a kóla is!
Az indiai chhattisgarh-ban a gazdák találtak egy szert, ami olcsóbb és ugyanolyan jól kiírtja a kártevőket.
A Mezőgazdasági kutatók adtak hozzá tudományos magyarázatot is: azt mondják, az italok magas cukortartalma valóban alkalmas a kártevők kiirtására. A Pepsi és a Coca-Cola nyilván nem ért egyet, szerintük semmi nincs az italban, ami megölhetné a kártevőket. Vajon mit szólnak ehhez az immár elhalálozott kártevők?
Tovább
CUKOR = MÉREG ?2013, március 7 - 23:56 — Hírszem
Bár a cukorbetegség nevében ott a cukor, egész eddig a cukorfogyasztás és a cukorbetegség közötti közvetlen kapcsolatot tudományosan nem igazolták. Egy új tanulmány azonban megmutatja ezt az összefüggést, ami jelentőségében ahhoz hasonlítható, mint amikor az 1960-as években feltárták a dohányzás és a tüdőrák közötti kapcsolatot.
Tovább
Cukrosabb a magyar narancs2012, szeptember 27 - 15:37 — Hírszem
Magyarország — Ugyanaz az üdítő, és mégsem – három uniós országban: nálunk, Szlovéniában és Olaszországban. Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület a legnépszerűbb szénsavas narancsitalt, a Fantát tesztelte, és kiderült: a taljánoknak gyártott változatban négyszer annyi a narancslétartalom, mint a szlovén boltokban kaphatóban.
Tovább
Videók
Cukor, az édes gyilkos (Is Sugar the New Fat?)
Láss is, ne csak nézz
színes, új-zélandi dokumentumfilm, 2014 Cukorral kéred? Miért ne, mit árthat? De mit szólsz ahhoz, hogy kutatók szerint valójában 3:41
A szakértő válaszol: A cukor valóban méreg? - tv2.hu/fem3cafe
TV2 Magyarország
A nézők fogyással kapcsolatos kérdéseire Dr. Pados Gyula, belgyógyász válaszolt.0:36
A cukor méreg!
Vitamind Tóth János
Az élelmiszeripar titkai - I. A cukor
EgyreTudatosabb
Ki eszik meg több, mint egy kiló cukornádat minden nap? Valószínűleg Te is! Ebből ugyanis kb 10 dkg cukor készül. További 9:55
cccuukooor - édes méreg? #6
Jay's workout
Támogasd a csatornát, már egy kávé árával is beszállhatsz havonta, hogy jobb minőségű és több tartalom lehessen! http://patreon.5:49
Ezért kerüld a cukrot és a light termékeket!
Természetes ősi gyógyítás
Cukor káros hatásai: -a finomított fehér cukor a szervezet szinte minden részében káros folyamatokat indít el. -a cukor tápanyagot 5:17
Döbbenetes kísérlet: a cukor hatása szervezetünkben
Gábor Balogh
Cukor Blues - A cukor történelme, és következménye az emberiségre nézve
Kék Életmód
A cukor blues napjaink meghatározó dallama, mindenhol jelen van, a nagyi sütijétől, a reggeli kávénkig, az ártalmatlannak tűnő 44:15
Cukor, az édes gyilkos (Is Sugar the New Fat?)
Donald Wright
Az Édes gyilkosság című thriller főszereplője Lisa Smith, aki hirdetés útján próbál meg lakótársat keresni, lehetőleg egy nőt. A fiatal 3:41
Ibolya Oláh - Édes méreg
olahibolyaplay
Napkelte - 2006.06.14.5:28
A cukor - a fehér méreg
Komárom Város
A cukor egészségre gyakorolt hatásáról tartott előadást Tóth Gábor dietetikus a Jókai Mór Könyvtárban.12:26
Az édes méreg.
Tom Drummer
Debreceni Színjátszó Stúdió. (Japán színház) Japán kyogen komédia. Az előadás helyszíne: Kertész László Városi Könyvtár, 1:00:19
CMO a Cukor Másik Oldala 2016.05.09
Zoltán Németh
CMO a Cukor Másik Oldala 2016.05.09.1:19
A legtöbb baj okozója: a cukor
Étrend Reform Tóth Gáborral
A hozzáadott, finomított fehér cukor bajt okoz az emberi szervezetben. Összefüggésbe hozható a cukor számos női és férfi 3:48
A cukor élettani hatásai - The Real Bears (magyar felirattal)
Sikeresemények - A tanulható siker
Te is odafigyelsz mit viszel be a testedbe? http://Sikeresemenyek.hu/ - A tanulható siker Oszd meg ezt másokkal is!5:45
Nem is gondolnád milyen hatása lehet a cukros üdítőknek... - 2015.02.05 - tv2.hu/mokka
TV2 Magyarország
Meglepő felfedezést tett egy amerikai kutatás, miszerint a cukros üdítők gyakori fogyasztása miatt érhetnek korábban nővé a fiatal 0:19
Hát nem egy cukorfalat ennivalóan édes
Tinacsajszi & Mr.Andreas
Cukor falat :)Results for similar searches
3:32
Oláh Ibolya - Édes méreg
xyz
cukor es 24 oras, ehsegmentes koplalas
Johann Biacsics
Meghosszabbitva az ejjelt, a nem evessel, könnyeden ateljük a napot, taplalkozas nelkül.6:24
Nyírfacukor-mérgezés kutyában - csak egyszerűen (SkiccZ)
Zállatorvos
Édes-mérges nyírfacukor! Zállatorvos Patreon-oldal (+további információ a Patreonról): https://www.patreon.com/zallatorvos CC4:29
Cukor nélkül
szentekrisztián
Merch: https://www.teepublic.com/user/szentekrisztian http://szentekrisztian.com https://www.facebook.com/itschriswell http://12:02
Cukor és a cukorfogyasztás hatása az emberi szervezetre | Valóban káros a cukor?
Valentin Torma
Feliratkozás: https://goo.gl/CGJesv ✅Online coaching: http://www.valentintorma.com Valóban káros a cukor és a cukorfogyasztás 19:50
Tóth Gábor Élelmiszer-ipari Mérnök - A cukorról és az édesítőszerekről
ResidentialTube
A világ cukorfogyasztása az elmúlt 50 évben megháromszorozódott, és egyre több a bizonyíték arra, hogy a sok cukor pusztítja a 15:05
hogyan szüntethető meg a cukor betegség?
mihály jános buzás
kattints ide a részletekért! http://clika.pe/l/4046/3028/1:08:29
Ne Egyél!Táplálkozz! A cukor fogyasztás élettani hatásai.
Krisztián Hostyánszki
Mi történik, ha TÚL SOK CUKROT ESZEL ❓ [ TOP 5 ] MAGYAR
[ TOP 5 ] MAGYAR
Mi történik, ha TÚL SOK CUKROT ESZEL ❓ [ TOP 5 ] MAGYAR FACEBOOK: http://bit.ly/2rtEib2 TWITTER: http://bit.ly/2rB1tCf ▭▭▭1:15:45
A cukorról és a sóról
György Gelencsér
Cukor, vagy só? Leromlás, betegség, vagy egészség? Tudj meg többet erről! A Napharcos még több jót tesz veled annál mint amit a 1:15ű
Kristálycukor helyettesítése édesítőszerrel
HáziPatika.com
Cukor, az édes gyilkos (Is Sugar the New Fat?)
Láss is, ne csak nézz
színes, új-zélandi dokumentumfilm, 2014 Cukorral kéred? Miért ne, mit árthat? De mit szólsz ahhoz, hogy kutatók szerint valójában 3:41
A szakértő válaszol: A cukor valóban méreg? - tv2.hu/fem3cafe
TV2 Magyarország
A nézők fogyással kapcsolatos kérdéseire Dr. Pados Gyula, belgyógyász válaszolt.0:36
A cukor méreg!
Vitamind Tóth János
Az élelmiszeripar titkai - I. A cukor
EgyreTudatosabb
Ki eszik meg több, mint egy kiló cukornádat minden nap? Valószínűleg Te is! Ebből ugyanis kb 10 dkg cukor készül. További 9:55
cccuukooor - édes méreg? #6
Jay's workout
Támogasd a csatornát, már egy kávé árával is beszállhatsz havonta, hogy jobb minőségű és több tartalom lehessen! http://patreon.5:49
Ezért kerüld a cukrot és a light termékeket!
Természetes ősi gyógyítás
Cukor káros hatásai: -a finomított fehér cukor a szervezet szinte minden részében káros folyamatokat indít el. -a cukor tápanyagot 5:17
Döbbenetes kísérlet: a cukor hatása szervezetünkben
Gábor Balogh
Cukor Blues - A cukor történelme, és következménye az emberiségre nézve
Kék Életmód
A cukor blues napjaink meghatározó dallama, mindenhol jelen van, a nagyi sütijétől, a reggeli kávénkig, az ártalmatlannak tűnő 44:15
Cukor, az édes gyilkos (Is Sugar the New Fat?)
Donald Wright
Az Édes gyilkosság című thriller főszereplője Lisa Smith, aki hirdetés útján próbál meg lakótársat keresni, lehetőleg egy nőt. A fiatal 3:41
Ibolya Oláh - Édes méreg
olahibolyaplay
Napkelte - 2006.06.14.5:28
A cukor - a fehér méreg
Komárom Város
A cukor egészségre gyakorolt hatásáról tartott előadást Tóth Gábor dietetikus a Jókai Mór Könyvtárban.12:26
Az édes méreg.
Tom Drummer
Debreceni Színjátszó Stúdió. (Japán színház) Japán kyogen komédia. Az előadás helyszíne: Kertész László Városi Könyvtár, 1:00:19
CMO a Cukor Másik Oldala 2016.05.09
Zoltán Németh
CMO a Cukor Másik Oldala 2016.05.09.1:19
A legtöbb baj okozója: a cukor
Étrend Reform Tóth Gáborral
A hozzáadott, finomított fehér cukor bajt okoz az emberi szervezetben. Összefüggésbe hozható a cukor számos női és férfi 3:48
A cukor élettani hatásai - The Real Bears (magyar felirattal)
Sikeresemények - A tanulható siker
Te is odafigyelsz mit viszel be a testedbe? http://Sikeresemenyek.hu/ - A tanulható siker Oszd meg ezt másokkal is!5:45
Nem is gondolnád milyen hatása lehet a cukros üdítőknek... - 2015.02.05 - tv2.hu/mokka
TV2 Magyarország
Meglepő felfedezést tett egy amerikai kutatás, miszerint a cukros üdítők gyakori fogyasztása miatt érhetnek korábban nővé a fiatal 0:19
Hát nem egy cukorfalat ennivalóan édes
Tinacsajszi & Mr.Andreas
Cukor falat :)Results for similar searches
3:32
Oláh Ibolya - Édes méreg
xyz
cukor es 24 oras, ehsegmentes koplalas
Johann Biacsics
Meghosszabbitva az ejjelt, a nem evessel, könnyeden ateljük a napot, taplalkozas nelkül.6:24
Nyírfacukor-mérgezés kutyában - csak egyszerűen (SkiccZ)
Zállatorvos
Édes-mérges nyírfacukor! Zállatorvos Patreon-oldal (+további információ a Patreonról): https://www.patreon.com/zallatorvos CC4:29
Cukor nélkül
szentekrisztián
Merch: https://www.teepublic.com/user/szentekrisztian http://szentekrisztian.com https://www.facebook.com/itschriswell http://12:02
Cukor és a cukorfogyasztás hatása az emberi szervezetre | Valóban káros a cukor?
Valentin Torma
Feliratkozás: https://goo.gl/CGJesv ✅Online coaching: http://www.valentintorma.com Valóban káros a cukor és a cukorfogyasztás 19:50
Tóth Gábor Élelmiszer-ipari Mérnök - A cukorról és az édesítőszerekről
ResidentialTube
A világ cukorfogyasztása az elmúlt 50 évben megháromszorozódott, és egyre több a bizonyíték arra, hogy a sok cukor pusztítja a 15:05
hogyan szüntethető meg a cukor betegség?
mihály jános buzás
kattints ide a részletekért! http://clika.pe/l/4046/3028/1:08:29
Ne Egyél!Táplálkozz! A cukor fogyasztás élettani hatásai.
Krisztián Hostyánszki
Mi történik, ha TÚL SOK CUKROT ESZEL ❓ [ TOP 5 ] MAGYAR
[ TOP 5 ] MAGYAR
Mi történik, ha TÚL SOK CUKROT ESZEL ❓ [ TOP 5 ] MAGYAR FACEBOOK: http://bit.ly/2rtEib2 TWITTER: http://bit.ly/2rB1tCf ▭▭▭1:15:45
A cukorról és a sóról
György Gelencsér
Cukor, vagy só? Leromlás, betegség, vagy egészség? Tudj meg többet erről! A Napharcos még több jót tesz veled annál mint amit a 1:15ű
Kristálycukor helyettesítése édesítőszerrel
HáziPatika.com